Çatı veya Teras Bakım Masraflarını Kim Öder?

Çatı veya teras bakımı, onarımı, kiremit ya da yalıtım sistemi uygulamaları, merkezi anten sistemi ve diğer ortak kullanım alanları için yapılacak harcamalara kat malikleri eşit oranda katılmak zorundadır.

Çatı veya Teras Bakım Masraflarını Kim Öder?

Kat Mülkiyeti Kanunu bu durumu yasa ile zorunlu kılıyor

Basit bir örnekle somut olarak bu sorumluluk şöyle ifade edilebilir:

Örneğin teras katında veya en üst katta oturan bir ev sahibi yağmur nedeniyle çatı akması sorunu yaşayabiliyor.

Haliyle çatı kiremitlerinin bakımı veya çatı zeminin düzgün yalıtımı talebinde bulunabiliyor.

Böyle bir durumda apartman veya site yönetimi tarafından çatı onarımı için yapılabilecek tüm masraflar kat malikleri tarafından eşit oranda karşılanıyor.

Alt dairelerde oturan bir kat malikinin "Ben çatıyı kullanmıyorum, hem akan çatı benim sorunum değil" deme hakkı yasal olarak bulunmuyor.

Aslında bu durum apartman ve site dahilindeki tüm ortak kullanım alanları için geçerli oluyor.

Benzer şekilde çatıda oturan bir ev sahibi, site bahçesinde yapılacak çiçek-ağaç düzenleme ve bakım işleri için "Ben en üst kattayım, bahçe beni ilgilendirmiyor, alt kattakiler masrafları karşılasın." deme hakkı olmuyor.

Çatı masrafları da bu kapsamda tüm kat maliklerini ilgilendiriyor. Eğer çatı katında oturan kat maliki çatının kullanım hakkı ve çatıya dair tüm masraflar bana ait olsun talebinde bulunuyorsa, apartman veya sitedeki tüm kat maliklerinden muvafakatname alması ve söz konusu muvafakatnameyi tapuda tescil ettirmesi gerekiyor.

Bu Masrafları Kiracı Öder mi?

Çatı parası ile ilgili bir başka konu da kiracıların ödeme sorumluluğunun bulunup bulunmamasıyla ilgili ortaya çıkıyor.

Kiracılar da apartmanın diğer tüm ortak kullanım alanlarında olduğu gibi çatı veya teras için yapılan bakım, onarım, düzenleme işlerine katılma zorunluluğu bulunuyor.

Diğer tüm kat malikleri ve kiracılarla eşit oranda ödeme sorumluluğu olan kiracılar, yaptıkları masrafı kira bedelinden düşebiliyor.

Kat Mülkiyeti Kanunu ve Yargıtay içtihatlarına göre buradaki maddi sorumluluk kiracının kira bedeliyle sınırlı kalıyor.

Çatı için sorumlu olduğu bedeli site yönetimine ve bankaya ödedikten sonra bu masrafı makbuza veya dekonta işleterek kat malikine ödediği kira bedelinden düşürebiliyor.

Dolayısıyla çatı masrafları ev sahibinin kira gelirinden karşılandığı için ödeme sorumluluğu kiracıda, ödeme kaynağı ise ev sahibinde oluyor.

Milliyet Emlak

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2021, 03:04
YORUM EKLE