Büyükşehir Köylerine Kırsal Mahalle Statüsü

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, büyükşehir sınırlarında kalan ve köy iken mahalle olan yerleşim yerlerine ‘kırsal mahalle’ statüsü verilmesinin, bazı vergi, harçlarda sağlanacak indirim ve muafiyetler nedeniyle çiftçinin maliyetlerini düşüreceğini açıkladı. 

Büyükşehir Köylerine Kırsal Mahalle Statüsü

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, yaptığı açıklamasında ‘Kırsal Mahalle ve Kırsal Yerleşik Alan Yönetmeliği’ hakkında yapılan düzenlemelerin çiftçilere ve yetiştiricilere erken bayram müjdesi olacağını söyledi. 

Düzenleme iel daha önce köy ünvanı alan ve Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile mahalleye dönüştürülen yerleşim yerlerinin kırsal mahalle unvanı alması hakkında konuşan Çelik, şu ifadeleri kullandı:

“Yapılan düzenleme ile kırsal mahalle tanımına dönülerek buralarda yaşayan üreticilerimiz, çiftçilerimiz ve yetiştiricilerimizin mağduriyetleri önlenmiş oldu. Bu da sektörümüz adına memnuniyet verici. Büyükşehir sınırlarında bulunan, köy iken mahalle statüsü alan yerleşim yerlerine kırsal mahalle statüsü verilmesi, bazı vergi ve harçlarda sağlanacak indirim, muafiyetler nedeniyle çiftçinin maliyetlerini azaltacaktır.”

Çelik, içme ve kullanma sularında uygulanması planlanan indirimlerin de büyük önem taşıdığını ifade etti.

Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2021, 10:16
YORUM EKLE