Bülent Deniz: Doğal Gazda KDV Yüzde 1'e İnmeli!

Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Bülent Deniz “Doğal gaza geçen yılki gibi indirim yapılmalı. Mümkün olamıyorsa yüzde 18 olan KDV yüzde 1’e indirilmeli” dedi

Bülent Deniz: Doğal Gazda KDV Yüzde 1'e İnmeli!

DOĞAL GAZA GELEN ZAMLAR CAN YAKIYOR

Havalar soğuyunca 2019’da doğal gaza gelen zamların faturalara yansıması tepkiye sebep oldu. Kışın ilk fatura dönemi olacan ocak ayında 800 liraya varan faturalarla karşılaşan tüketiciler adına talepte bulunan Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, vergi indirimi talep etti.

Deniz “Ocak ayında tüketiciye gönderilen doğal gaz tüketimine ilişkin faturalar büyük tepkiye sebep oldu. Geçen yılın aynı dönemindeki faturalarla son faturasını karşılaştıranların aradaki büyük fark sebebiyle şok içinde oldu. Bu yıl kış mevsiminin geçtiğimiz yıllara göre daha sıcak geçiyor olması, ülkemizin batı kesiminde henüz kar yağışının başlamamaş olması, deyim yerindeyse kara kışın henüz gelmediği bir dönemde bu fatura, çok sayıda aile için ödeme imkânlarının çok üzerindedir. Kış şartlarının ağırlaşması durumunda, ödenecek doğalgaz faturasının daha da artacağı açıktır” dedi.

TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamının 2019 yılı için yüzde 11,84 olduğunu, çalışan kesimin ücretlerinin bu oran dikkate alınarak belirlendiğini hatırlatan Deniz “Bu durumda yüzde 45 civarındaki artışın kabul edilebilir, açıklanabilir bir yanı bulunmamaktadır” ifadesini kullandı.

Doğal gazın, tüketicinin hayatını sürdürebilmesi için tüketmek zorunda olduğu tüketim kalemlerinden olduğunu hatırlatan Mehmet Bülend Deniz “2019/Ocak döneminde olduğu gibi birim fiyatlarda indirime gidilmelidir. Bunun imkânı yoksa, doğal gaz tüketiminden alınan yüzde 18 KDV’den derhal vazgeçilmeli. Temel tüketim maddesi olan doğalgazdan ya hiç vergi alınmamalı ya da yüzde 1 olarak uygulanmalı” diye konuştu.

Türkiye Gazetesi

YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc