Bu Özellikler Evinizin Değerini Artırıyor!

Binanın konumundan, ulaşım imkânlarına, projeyi gerçekleştiren firma bilgisinden, dairenin sosyal olanaklarına kadar birçok faktör evin değerini artırıyor. İşte, bir evin satış değerini belirleyen birbirinden önemli unsurlar...

Bu Özellikler Evinizin Değerini Artırıyor!

Evin Konumu

Satın almayı düşündüğünüz evin merkezi bir konumda bulunması; okul, sağlık kuruluşu, alışveriş merkezi ve toplu ulaşım araçlarına yakın olması evin satış değerini artıracaktır.

Bunun dışında dairenin bulunduğu ilçe ve mahallenin sakin olup olmaması da konut satış değerine doğrudan etki etmektedir.

Evin Fiziksel Özellikleri

Alacağınız evin fiziksel bazı özellikleri gayrimenkulün satış değerini belirleyen unsurlardandır.

Binanın yaşı, cephesi, büyüklüğü, dairenin bulunduğu kat, oda, banyo ve balkon sayısı, ısıtma imkânları, mantolama durumu, asansör olup olmaması, güneş ışığından faydalanma durumu, deprem yönetmeliğine uygunluğu ve manzara gibi unsurlar bir evin satış değerini doğrudan etkiler.

Ayrıca alınacak evin bazı yasal prosedürlerinin de eksiksiz olması konutun satış değerini etkiler.

Örneğin; evin tapusunda kat irtifakının olması evin satış değerine pozitif bir katkı sağlamaktadır.

Kat irtifakı, inşaatı yapılacak veya yapılmakta olan arsa üzerinde almayı düşündüğünüz dairenin hissesine düşen arsa tapusu demektir.

Konut kredisi kullanarak ev satın almayı düşünüyorsanız kat irtifakının mutlaka olması gerekmektedir.

Evin Sosyal Olanakları

Satın almayı düşündüğünüz evin sosyal tesis, çocuk parkı, spor salonu, havuz ve otopark gibi imkânlarının olup olmaması da konut fiyatının belirlenmesinde önemli rol oynar.

Garanti BBVA 

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2021, 10:17
YORUM EKLE