Boş Daire için Merkezi Isıtma Yakıt Ücreti Ödenir mi?

Apartman yöneticilerinin sıkça karşılaştığı sorunlardan biriside maliklerin dairesi boş olduğu gerekçesiyle yönetim giderlerine ve apartman yakıt parasına katılmak istememesidir.

Boş Daire için Merkezi Isıtma Yakıt Ücreti Ödenir mi?

Kat Mülkiyeti Kanunu 20. maddeye göre:

Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:

a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;

b) Ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında; katılmakla yükümlüdür.

c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz

Kat mülkiyeti kanununda daireleri boş olan ev sahiplerinin bu durumlarını ileri sürerek ortak giderleri ödemekten kaçınamayacaklarını açık bir şekilde yazmaktadır

Daireleri boş malikler, kömür parası, apartman aidatı, kapıcı parası ya da ortak kullanımı ilgilendiren diğer tüm giderlere katılmak zorundadır.

Oturmadıkları ve boş olan evin yakıt parasını ödemek istemeyen kat maliklerinin bu ödemeyi yapmamaları durumunda, icra takibi yapılabilir.

Söz konusu kanun hükümleri şu şekilde sıralanıyor:

Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.

Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.

Kaynak: İmar Haber

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2021, 03:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER