Bora Kanevetçi: Dar Gelirli için Konut Üretilmeli

Dar ve orta gelirli vatandaşlara konut üretmek adına, belediyelerle inşaat sektörü arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi gerekiyor.

Bora Kanevetçi: Dar Gelirli için Konut Üretilmeli

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Bora Kanevetçi ve Yönetim Kurulu üyeleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret etti.

26-27 Mart tarihlerinde yapılan olağan genel kurulda göreve seçilen GAİMDER’in Yeni Başkanı Bora Kanevetçi ve beraberindeki Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile bir araya geldi. Ziyarette, Başkan Yardımcısı Latif Karadağ da hazır bulundu.

Ziyarette; Başkan Kanevetçi, özellikle seçim döneminde, üyelerle daha fazla bir araya gelme ve sorunları yerinde tespit etme fırsatı bulduklarını belirterek, sektörün belediyelerden beklenti ve talepleri hakkında, Başkan Şahin’e bilgi verdi. Kanevetçi ayrıca, sektörü ilgilendiren yasa ve yönetmeliklerin aksayan yönleriyle ilgili, Ankara ayağında çözüm bekleyen konularda Başkan Şahin’den destek talep etti.

Ucuz Konut Üretmenin Yolları

Ziyarette, ağırlıklı olarak görüşülen konulardan birisi de, özel sektörün belediyelerle işbirliği içerisinde, konut maliyetlerini asgariye düşürebilmesine yönelik çalışmalar oldu.

Başkan Şahin, dar ve orta gelir seviyesindeki vatandaşların konuta olan ihtiyacını çözmek adına, GAİMDER ve sektör temsilcileri ile her türlü işbirliğine ve proje önerisine açık olduklarını söyledi.

Bu konuda halktan talepler aldığını belirten Şahin, Kuzeyşehir ve Güneyşehir’de yürüttükleri çalışmalardan da örnekler verdi.

Bora Kanevetçi de özel sektör olarak bu konuda yerel yönetimlerin desteğini almaları halinde, konuta en fazla ihtiyaç duyan kesime konut üretmeye hazır olduklarını söyledi.

Kanevetçi, konut maliyetlerinin azaltılması için arsa ve inşaat maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini ifade ederek, GAİMDER’in gündeme getirdiği Hasılat Paylaşımı modelinin yaygınlaştırılabileceğini, benzer modellerin de değerlendirilebileceğini aktardı.

Taraflar Yeniden Biraraya Gelecek

Görüşmenin sonunda; tarafların bu konuyla alakalı, önümüzdeki günlerde yeniden bir araya gelmesi yönünde fikir birliği oluştu.

Yapılacak görüşmede, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve GAİMDER yönetiminin yanı sıra, Belediye Başkan Yardımcıları Latif Karadağ, Erdem Güzelbey, GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler de yer alacak.

İlçe belediyelerinin de bu sürece dahil edilmesine yönelik çalışma yapılacak.

Güncel Gazete

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2021, 10:02
YORUM EKLE