banner53

Birikimi Olan Emekli Emlak Vergisi Öder mi?

Emlak vergisi ödemeleri 1 Haziran'da sona erdi. Ancak 65 yaş üstü için süre uzatılmıştı. Bu hafta sona erecek emlak vergisini muafiyet şartını sağlayanlar ödemiyor. Peki bankada birikimi olan emekliler emlak vergisi öder mi?

Birikimi Olan Emekli Emlak Vergisi Öder mi?

Yasaya göre, ev hanımları, hiç geliri olmayanlar, emekli maaşıyla geçinenler, engelliler, işsizler, gazi ve şehitlerin dul ve yetimleri vergi ödemiyor. Tabi bunun da bazı şartları var.

Emlak Vergisi’nden muaf olabilmek için brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek bir konutunuzun olması gerekiyor.

Vergi muafiyetten faydalanmak için mutlaka belediyeye başvurup ‘vergi muafiyeti formu doldurup’ başvuru yapmak şart.

Eğer ödediyseniz 5 yıla dönük geri de alabilirsiniz.

EVİNİ KİRAYA VEREN EMEKLİ 

Sıfır oranlı Emlak Vergisi için evde bizzat oturmak gerekmiyor.

Emekli maaşı dışında başka bir geliri olmayanın sahip olduğu meskeni kiraya verip kendisi de kirada oturması durumunda hiç vergi ödemiyor.

Ama emekli veya işsizler, kendine ait tek evini kiraya verip eşine, oğluna ya da kızına ait evde oturuyorsa muafiyetten yararlanamaz.

40 BİN LİRA SINIRI

Vergiden muaf olan kişilerin bankada, birikimi ya da ikramiyesi nedeniyle faiz geliri varsa vergi ödüyor.

Bu kişiler, 2019’da 40 bin lirayı aşan mevduat faizi, repo, döviz hesabı faizi, fon payı geliri gibi geliri varsa 2020’de sıfır oranlı Emlak Vergisi’nden yararlanamıyor.

Evi dışında gayrimenkulü örneğin; arsası olan da vergi ödüyor.

YENİ BİNALAR İÇİN  EMLAK VERGİS ÖDER Mİ?

Yeni bina veya apartman dairelerinin vergi değerinin dörtte biri (yüzde 25’i), inşalarının sona erdiği yılı takip eden yıldan itibaren, 5 yıl süre ile geçici muafiyetten faydalandırılıyor. Örneğin 200 liraya ödenecekse bu 150 liraya düşüyor.

YENİ EMEKLİ OLANLAR EMLAK VERGİS ÖDER Mİ?

2020'de emekli olanlar, bu yılın Emlak Vergisi’ni ödeyecek. Gerekli koşulları taşıyıp da belediyelere bildirimde bulunanlar emekli olduğu tarihi izleyen yıldan (2021) itibaren sahip olduğu tek konut nedeniyle vergi ödemeyecek.

2019’de emekli olanlar ise bu yıldan itibaren vergi ödemeyecek.

GERİYE DÖNÜK 5 YIL İADE HAKKI

Muaf olduğu halde yanlışlıkla ya da bilmeden Emlak Vergisi ödeyenler, yersiz ödemenin iadesi için belediyelere itiraz ederek geriye dönük 5 yıllık Emlak Vergisi'ni isteyebilir.

Bunun için belediyenin emlak birimine, ‘Vergi Usul Kanunu Madde 120/2’yi dayanak göstererek ‘düzeltme dilekçesi’ verilmesi yeterli oluyor.

EMLAK VERGİSİ SORU CEVAP

Kimler emlak vergisi ödemiyor?

Hiçbir geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları ile işsizler ve sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri.

Her konut için geçerli mi?

Hak sahiplerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek evlerinden vergi alınmıyor. Birden fazla hissesi olanlar ya da emekli olmasına rağmen çalışıp maaş alanlar da yararlanamıyor. Engelli, gazi ve dul yetimlerin başka geliri olup olmadığına ise bakılmıyor.
Engelli emekli çalışsa da vergi ödemiyor.

Aynı ev iki kişiye aitse kim vergi ödüyor?

200 metrekarelik evde emeklinin ya da diğer hak sahiplerinin hissesi varsa, hisse oranları kadar vergiden muaf tutuluyorlar.

Yurt dışından emekli olanlar vergi ödüyor mu?

Vergi istisnasından sadece Türkiye'deki sosyal güvenlik kurumlarından emekli olanlar faydalanabiliyor. Yurt dışından emekli olanlar emlak vergisi ödemek zorunda.

Konutta oturma şartı var mı?

Hayır. Bu evde oturmanız ya da kiraya vermiş olmanız hakkınızı kaybettirmiyor. Bu evde oturmayıp başka yerde kirada oturuyorsanız da emlak vergisi ödemiyorsunuz.
Ancak kira gelir vergisi alınıyor.

Dul maaşı alanlar vergi öder mi?

Eşinden dolayı ölüm aylığı alan emekliler de bu gelirleri olduğu halde emlak vergisi ödemiyor.

Müracaat etmek gerekiyor mu?

Hak sahiplerinin meskenin bağlı bulunduğu belediyeye dilekçeyle müracaat etmeleri gerekiyor.

Bugüne kadar ödenen vergiler ne olacak?

Evet, 5 yıllık geriye doğru zaman aşımı süresi içinde ödediğiniz fazla vergileri geri alabilirsiniz. Bunun için o dönemlerde de şartları taşıdığınızı gösterir belgelerle belediyeye müracaat etmelisiniz.

Arsası olan emekliler ne yapacak?

Hayır, vergi istisnası sadece konutlar için geçerli. İş yeri olanlar yararlanamıyor.

Kat irtifaklı tapu sahipleri için durum değişir mi?

Kat irtifakı tapusu olanlar da diğer şartları yerine getirmişlerse emlak vergisi ödemez.

Hem kendisinin hem eşinin evi olan emekli vergi öder mi?

Hayır ödemez. Bu haktan yararlanacak emeklinin üzerinde sadece bir konutun olması gerekiyor.

Yeni emekli olanlar da yararlanabilir mi?

Yıl içinde emekli olup maaş almaya başlayanlar diğer şartları taşıyorlarsa bir sonraki yıl için müracaat ederek vergi ödemeyecek.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2020, 04:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim Bilgiç
İbrahim Bilgiç - 2 ay Önce

Açık ve anlaşılır bir izah olmuş, faydalandım teşekkür ederim

Eren
Eren - 1 ay Önce

Merhabalar benim babam emekli 2010 yılından beri 2014 yılında aldığı daireye belediye tarafından emlak vergisi çıkartılmış ancak e-Devlet üzerinden gözükmüyor herhangi bir başvuruda yapmamış belediye sitesinde vergi borçu gözüküyor biz bunu ödemekle mükellef miyiz yoksa dilekçe ile başvuru yaptığımızda site üzerinden bu bilgi kalkıyor mu

EMLAK GÜNDEMİ: Emekli olduğu yıllar için çıkarılan emlak vergileri sunduğu dilekçe ile silinmesi gerekir. Hatta emekli olduktan sonra emlak vergisi ödemişse bunu da geri alabilir.

Nesrin Masmanacı
Nesrin Masmanacı - 1 ay Önce

Emekli ve %40 engelli raporum var 120metre kare olan evime vergi ödemiyorum bir yazlık almak istiyorum alırsam hem yaşadığım eve hem yazlığa ikisine birdenbire emlak vergisi ödeyeceğim

EMLAK GÜNDEMİ: Yaşadığınız eve ödemez diğerine ödersiniz.

SIRADAKİ HABER