Binanızda Bu Belirtiler Varsa Acil Deprem Risk Tespit Analizi Yaptırın!

Binanızın riskli olup olmadığını öğrenmenin yolu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlarca yürütülen deprem risk tespit analizinden geçiyor. 3 aşamadan oluşan ve binadan numune almayı kapsayan bu analizin ücreti, 4 katlı bir bina için 4000 liradan başlıyor, 10 kat ve üzeri için 20 bin lirayı buluyor.

Binanızda Bu Belirtiler Varsa Acil Deprem Risk Tespit Analizi Yaptırın!

Risk tespiti hangi durumda gerekli, nereye başvurmak gerekiyor, belediyeler bu süreçte nasıl bir rol üstleniyor, rapor ücretini karşılayamayacak durumda olanlar ne yapmalı? Uzmanından yanıtlar...

HANGİ DURUMLARDA RİSK ANALİZİ YAPTIRMAK GEREKLİ?

Öncelikle binanızın 1998 tarihli Deprem Yönetmeliği’nden önce yapılıp yapılmadığını soruyoruz. Bu tarihten sonra yapılan binalar, elbette yönetmeliğe uygun yapıldıysa, ilk etapta acil değil. Öncesinde yapılan binalarda daha dikkatli olunmalı.

Binaların bodrum ya da zemin katındaki taşıyıcı sistemi oluşturan kolon ve kirişlerde çatlak var mı, buna bakılmalı. Binanın güvenliğinden şüphe ediliyorsa İTÜ bünyesinde İnşaat Fakültesi ya da Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Ensititüsü Müdürlüğü’ne başvuru yapılıyor.

Başvuruyu, binaya dair elinde ne varsa, betonarme projesi, hasar fotoğrafı, bunlarla beraber basit bir dilekçeyle yapmak mümkün. Bunun üzerine teknik ekibimiz binayı inceliyor. Projeye uygunluğuna bakılıyor, rölöve çalışması yapılıyor, betondan numune yani karot alınıyor. Alınan numuneler laboratuvarda deneye tabi tutuluyor.

Bunun sonucunda size, binanızın betonunun dayanımı X megapascal diyoruz. Yönetmeliğe göre bu değer C25 olmalı. Diyelim ki C18 çıktı. Bu da her şey bitti demek değil, çünkü başka faktörler var.

Ne yaptık? Binanın taşıyıcı sistemini inceledik, malzeme kalitesini inceledik. Üçüncü etapta binanın bulunduğu konuma ait deprem özelliklerini temel alarak bilgisayar ortamında bir simülasyon gerçekleştiriyoruz ve binanın nasıl davranacağını tespit ediyoruz. Buna göre can güvenliği performans kriterlerini sağlıyor ya da sağlamıyor diye sonuçları bildiriyoruz.

Risk tespit analizi ücretleri hem binanın yüksekliğine göre hem bu testi yapan kuruma göre değişebiliyor. Üniversitelerde bu rakam görece daha yüksek. 

Deprem Risk Tespiti Nasıl Yaptırılır? Ücreti Ne Kadar?

Oturduğunuz Bölgenin Deprem Riskini Tek Tıkla Öğrenin!

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2020, 05:38
YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc