Bina Kimlik Sistemi Uygulaması Başladı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1,5 yıldır üzerinde çalışılan Bina Kimlik Sistemi uygulaması 1 Nisan'dan (bugünden) itibaren başladı.

Bina Kimlik Sistemi Uygulaması Başladı!

Bu yılın 2. çeyreğinden itibaren, binalara teknolojik bir levha halinde kimlik belgesi verilmesi ve bina üzerinde montajının yapılmasına ilişkin proje için bakanlık ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 8 Mart'ta protokol imzalanmıştı.

2021 yılı sonunda 100 bin binanın Bina Kimlik Belgesi ile etiketlenmesi hedefleniyor. Uygulamanın etaplar halinde tüm yapı stoğuna uygulanması da hedefleniyor. 

Kaçak Yapılaşma Önlenecek

Yapılara kimlik belgesi verilecek nitelikte olan Bina Kimlik Sistemi ile, periyodik olarak denetimler gerçekleşecek. Böylece ilave kat atılması, kolon kesilmesi vb statik aykırılıkların engellenmesi sağlanacak.

Projenin en önemli faydalarından biri de; yangın, deprem vb afet anlarında binaya yerleştirilen etiketlerdeki bilgilere RFID okuyucu vasıtasıyla her düzlemde uzak bir mesafeden ulaşılarak, bina kat planları, yapının genel verileri ve yapıda ikamet eden vatandaş bilgileri gibi kısa zamanda erişilmesi hayati önem sağlayan bilgilere erişilmesine imkân sağlayacak olması.

Her binada kullanılan tüm malzeme bilgileri depolanarak bir veri havuzu da oluşturulacak ve bu sayede gerek inşaat sektörü gerekse binayı satın alacak ya da kiralayacak vatandaşlar için bir yapı kullanım kılavuzu teşkil edilcek. 

Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 10:14
YORUM EKLE