Bina Altındaki Dükkanlardan Çok Gürültü Gelmesi Durumunda Ne Yapılabilir?

Taşınmazın durumuna, niteliğine ve yerel âdete göre komşular arasında hoş görülebilecek dereceyi aşan duman, buğu, kurum, toz, koku çıkartarak, gürültü veya sarsıntı yaparak rahatsızlık vermek yasaktır. Bunun iş yeri olması durumu değiştirmez.

Bina Altındaki Dükkanlardan Çok Gürültü Gelmesi Durumunda Ne Yapılabilir?

634 Sayılı Kat Mülkiyetleri Kanunu’nun 24. Maddesi “YASAK İŞLER” başlıklı olup kat maliklerinin uymakla yükümlü oldukları bağımsız bölümlerin kullanımı ile ilgili hususları düzenlemiştir. Bu madde ile kat maliki sahibi olduğu apartman dairesini dilediği gibi kullanamayacak olup iş yeri olarak kullanılması için ilgili bağımsız bölümün tapuda işyeri ya da mesken olarak kayıtlı olmasına göre kanun bazı koşullar getirmiştir. Kural olarak; her kat maliki, sahip oldukları bağımsız bölümleri özgülendikleri amaca uygun olarak kullanmaları asıldır. Ancak günümüzde çoğu zaman apartman dairelerinin çoğunun iş yerine dönüştürüldüğünü görmekteyiz. 634 Sayılı Yasa ile kat maliklerinin ana gayrimenkuldeki bağımsız bölümlerini istedikleri gibi kullanmalarına sınırlama getirecek bir düzenleme getirmiştir.

Anagayrimenkulün, kütükte mesken, iş veya ticaret yeri olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde hastane, dispanser, klinik, poliklinik, ecza laboratuvarı gibi müesseseler kurulamaz; kat maliklerinin buna aykırı sözleşmeleri hükümsüzdür; dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olmayan muayenehaneler bu hükmün dışındadır. 

Anagayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir.

Şikayetçi olmanız halinde diğer komşuların da kiracıların apartman içindeki devam eden hallerine tanık olduğunu en yakın polis karakoluna veya adliyedeki suçüstü savcılığına bildirirseniz bu kişi (ler) hakkında Sulh Ceza Mahkemesinde kamu davası açılacaktır.

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 183. maddesi; "İlgili kanunlarla belirlenen yükümlülüklere aykırı olarak, başka bir kimsenin sağlığının zarar görmesine elverişli bir şekilde gürültüye neden olan kişi, 2 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır." hükmünü ihtiva etmektedir.

Bununla birlikte, hukuk mahkemelerine müracaat etmeniz halinde,Türk Medeni Kanunu' nun 737. maddesindeki;

"Herkes, taşınmaz mülkiyetinden doğan yetkileri kullanırken ve özellikle işletme faaliyetini sürdürürken, komşularını olumsuz şekilde etkileyecek taşkınlıktan kaçınmakla yükümlüdür.

Özellikle, taşınmazın durumuna, niteliğine ve yerel adete göre komşular arasında hoş görülebilecek dereceyi aşan duman, buğu, kurum, toz, koku çıkartarak, gürültü veya sarsıntı yaparak rahatsızlık vermek yasaktır.

Yerel adete uygun ve kaçınılmaz taşkınlıklardan doğan denkleştirmeye ilişkin haklar saklıdır." hükmü mevcuttur.

Buna göre, komşunuzun komşuluk haklarına riayet etmediğini bildirerek onun bu taşkınlığının giderilmesini hukuk mahkemesinden isteyebilirsiniz.Hukuk Mahkemesi davanızı kabul ederse mahkeme kararı ile ilamlı icra yoluna giderek komşunuzun bu rahatsızlık verici davranışlarını önleyebilirsiniz.

KABAHATLER KANUNU

MADDE 36: (1) Başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültüye neden olan kişiye, elli Türk Lirası idari para cezası verilir.

(2) Bu fiilin bir ticari işletmenin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde işletme sahibi gerçek veya tüzel kişiye bin Türk Lirasından beşbin Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir.

(3) Bu kabahat dolayısıyla idari para cezasına kolluk (jandarma ve polis) veya belediye zabıta görevlileri karar verir.

TCK

Kişilerin huzur ve sükununu bozma

MADDE 123: (1) Sırf huzur ve sükûnunu bozmak maksadıyla bir kimseye ısrarla; telefon edilmesi, gürültü yapılması ya da aynı maksatla hukuka aykırı başka bir davranışta bulunulması halinde, mağdurun şikayeti üzerine faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

Gürültüye neden olma

MADDE 183: (1) İlgili Kanunlarla belirlenen yükümlülüklere aykırı olarak, başka bir kimsenin sağlığının zarar görmesine elverişli bir şekilde gürültüye neden olan kişi, iki aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

KAT MÜLKİYETİ KANUNU

MADDE 18: Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim plânı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler.

Bu kanunda kat maliklerinin borçlarına dair olan hükümler, bağımsız bölümlerdeki kiracılara ve oturma (Süknâ) hakkı sahiplerine veya bu bölümlerden herhangi bir suretle devamlı olarak faydalananlara da uygulanır; bu borçları yerine getirmeyenler kat malikleriyle birlikte, müteselsil olarak sorumlu olur. Giderlere ve sigorta primlerine ait 20 nci madde hükmü saklıdır.

TÜRK MEDENİ KANUNU

MK 737 Komşu hakkı: Herkes, taşınmaz mülkiyetinden doğan yetkileri kullanırken ve özellikle işletme faaliyetini sürdürürken, komşularını olumsuz şekilde etkileyecek taşkınlıktan kaçınmakla yükümlüdür.

Özellikle, taşınmazın durumuna, niteliğine ve yerel âdete göre komşular arasında hoş görülebilecek dereceyi aşan duman, buğu, kurum, toz, koku çıkartarak, gürültü veya sarsıntı yaparak rahatsızlık vermek yasaktır.

Yerel âdete uygun ve kaçınılmaz taşkınlıklardan doğan denkleştirmeye ilişkin haklar saklıdır.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2020, 04:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin İbrahim
Hüseyin İbrahim - 1 yıl Önce

Bağcılar Güneşli Hürriyet mahallesi 102 sokak.NO 22 binadaki iş yerinden kaynaklanan titreşim den ve gürültüden binalar ve insanlar zarar görüyor.Göre göre insanlarımız bu eziyete maruz bırakılıyor!

ahmet taş
ahmet taş @Hüseyin İbrahim - 11 ay Önce

bende kahıthanede oturuyorum adam yanı başımıza ruhsatsız demirci dükkanı açtı ses gürültüden oturamıyoruz böyle rezillik yok

Nurgül karabıyık
Nurgül karabıyık - 12 ay Önce

Dairemin altlarındaki bizim fırın adındaki işletmenin gece çalışmaları ayrıca gündüz yaptıkları gürültü ailecek sağlığımızı elimizden aldı uyku yok gece gündüz aynı sesler artık dayanılmaz hale geldi gittiğimiz bütün kurumlara rağmen 4 yıldır sorun aynı çözüm için yardımınızı bekliyorum

Filiz
Filiz - 8 ay Önce

Merhaba,binamızın altında tekstil atolyesi açtılar aşırı derecede gurultu oluyor.sorum şu tapuda alt katları iş yeri olarak gösterilmiş olabilir ama yasal olarak bina altında imalat üretim yapmaları hukuki olarak yasal bu durumda nasil bir yol izlemeliyiz şimdiden teşekkür ederim.

EMLAK GÜNDEMİ: Konu hakkında detaylı bilgiye alttaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz: https://www.emlakgundemi.com.tr/gundem/gurultucu-is-yerine-15-bin-lira-ceza-gurultu-yapan-is-yeri-h16018.html

İsmail irge
İsmail irge - 7 ay Önce

Merhaba bizim evin altında mermer atölyesi var çok ses geliyor neyapa bilirim

EMLAK GÜNDEMİ: Belediyeye şikâyet edebilirsiniz. Çözüm olmazsa belediyenin tutacağı tutanakla dava açabilirsiniz.

ahmet taş
ahmet taş - 7 ay Önce

kaHıthane çağlayan gürültü konusunda çok süper belediye işini yapmıyoR adam demir doğrama dükkanı açtı evin bitişiğinde TANIDIĞI VAR TORPİLLİ KİMSE BİSEY YAPAMIYOR

Halit Öz
Halit Öz - 7 ay Önce

Üst katları daire olan alt katındaki dükkana veteriner kliniği acmak için daire sahiplerinden izin almak gerekirmi. Teşekkürler

EMLAK GÜNDEMİ: İş yeri için maliklerin izni gerekmez, mesken olarak geçen yerler için maliklerin rızası aranır.

Murat uludağ
Murat uludağ - 7 ay Önce

Merhaba bizim mahalle sakin bir mahalleydi fakat tam bizim binanın karşısına marangoz açıldı gürültü beynimizi tırmalıyor balkona çıkamaz olduk ve topluca dışarı çıkıp sigara içiyorlar gözleri devamlı binalarda ne yapılabilir

EMLAK GÜNDEMİ: Belediyeye şikayet edilebilir. Belediyeler genelde gürültü yapan işletmelerin mahalle içine açılmasına izin vermiyor.

Ferdi
Ferdi - 7 ay Önce

Herkeze Merhaba lar ben restoran işletmecisiyim 4 yıldır aynı yerde hizmet vermekteyim çevremdeki herkez gayet memnun ve yan taraftan bir dukyan aldım işyerimi oraya taşımak istiuorum isyerinin üzerinde 6 daire var izin istedim 4 daire imza vardi 2si vermedi nasıl bir yol izlemeliyim

EMLAK GÜNDEMİ: İş yerinde restoran açmak için maliklerden izin gerekmez. Ancak restoran açacağınız yer mesken olarak geçiyorsa maliklerin izni gerekir.


SIRADAKİ HABER