banner53

Bankalar Emlakçı Oldu

Bankalara olan konut kredisi borcunu ödeyemeyen binlerce vatandaş evini, arabasını veya iş yerini kaybederken, ipotekli taşınmazlara el koyan bankalar ise emlakçı oldu.

Bankalar Emlakçı Oldu

Binlerce insan krediler vasıtasıyla bankalara borçlu olurken, borcunu ödeyemeyenlerin haczedilen malları bankaların hanesine kâr olarak giriyor.

Borcunu ödeyemeyen vatandaşın evine, arsasına ve arabasına haciz koyan bankalar, haczettiği malları online satış siteleri üzerinden satıyor

Türkiye’nin dört bir yanından ilanların bulunduğu internet sitesinde, faiz sistemi altında ezilen vatandaşların durumun gözler önüne serildi

Kamu Bankaları Ön Planda

Binlerce vatandaş bankaya olan borcunu ödeyemedi. Bankalar tarafından ipotek altına alınan mallara ise tek tek haciz konuldu.

Haczedilen malları kendi siteleri üzerinden satışa çıkaran bankalar orada taleple karşılaşmayınca online ikinci el satış sitelerini tercih etti.

Satışa sunulan konut sayısının 10 binlere yaklaştığı sitede çoğunlukla kamu bankalarının olması ise gözden kaçmadı.

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Deniz Bank, TEB ve Kuveyt Türk Bankası açtığı resmi üyelik ile vatandaşlardan haczettiği taşınmazları satışa sunan bankalardan oldu.

Tüketici kredileri ve kredi kartı harcamaları 700 milyar lirayı aştı. Konut kredisi faiz oranlarında yapılan indirimin ardından vatandaşların kullandığı kredi oranında da rekorlar kırıldı.

2019'un sonunda 10 milyar 162 milyon lira olan konut kredisi kullanım rakamı, 2020 yılının sadece 5-26 Haziran dönemindeki üç haftada 18 milyar 931 milyon lira oldu

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2020, 23:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER