Bakanlıktan 'İstinat Duvarı' Talimatı

3 ay içerisinde 8 farklı noktada çöken istinat duvarlarının ardından bakanlık harekete geçti. Son olarak İstanbul Kağıthane'de göçen istinat duvarının ardından İstanbul Valiliği'ne talimat verildi. İstanbul genelindeki inşası başlamış veya durmuş olan tüm inşaatların istinat duvarları incelenecek ve riskli görülenler bakanlık ile paylaşılarak müdahale edilecek.

Bakanlıktan 'İstinat Duvarı' Talimatı

YAŞANAN OLAYIN NEDENİ YIKILAN İSTİNAT DUVARI

İstanbul Kağıthane'de geçtiğimiz günlerde göçen istinat duvarının ardından biri olay sonrası diğeri ise kontrollü bir şekilde iki bina oluşan toprak kaymasının ardından yıkıldı.

Yaşanan olayda can kaybı olmaması en büyük teselli olurken yıkıma neden olan istinat duvarlarının durumu yeniden gündeme geldi.

3 AYDA 8 İSTİNAT DUVARI ÇÖKTÜ

Son 3 ay içerisinde 8 farklı bölgede inşaat kazıları sonrası yapılan istinat duvarlarında çökme hadiseleri yaşandı. En büyük maddi kayıp ise son hadisenin yaşandığı Kağıthane'de meydana geldi.

Biri olay anında diğeri ise kontrollü iki binanın yıkımının gerçekleştiği olay sonrası duvarın bir inşaat firması tarafından 2 yıl önce temeli açılan ve o tarihten itibaren her hangi bir çalışma yapılmayan inşaata ait olduğu belirtildi.

BAKANLIKTAN İSTİNAT DUVARI TALİMATI

Bakanlık İstanbul Kağıthane'deki son olay sonrasında Valiliğe il genelinde başlamış ama devam etmeyen tüm projelerin istinat duvarlarının tespitinin yapılması yönünde talimat verdi.

İstanbul Valiliği il genelinde bu yönde risk teşkil eden tüm istinat duvarlarının bilgisini bakanlık ile paylaşacak. Bakanlık ise çökme riski bulunan alanları tespit ederek her hangi bir olumsuzluk olmadan gerek adımları atarak önlem alacak.

1 YILI GEÇMİŞSE DİKKAT!

İstinat duvarı yapılırken birçok noktaya dikkat edilmesi gerekiyor. Duvar arkasında bulunan zeminden gelen suların duvarın zeminine sızmadan dışarı akması için özellikle birden fazla kanal yapılması gerekiyor. Temelin kayma yüzeyinin altına indirilmesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, istinat duvarının genelde 1 yıllığına yapıldığını bu zaman dilimini geçmesinin ardından duvarın kendini yavaş yavaş bırakabileceğini belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 11:52
YORUM EKLE