Aynı Sitede 4 Bloktan 1'i Başka Müteahhit Yaptığı için Ayakta Kaldı!

Site sakini Abdullah Yaşar, “Sitedeki 3 binadan 2’si yerin altına girdi. Benim oturduğum bina sapasağlam duruyor. Komşulara ‘Bu neden böyle oldu’ diye sordum. Müteahhit iflas etmiş, bizim binayı başka müteahhit yapmış. Bu yüzden ayakta kalmış” dedi.

Aynı Sitede 4 Bloktan 1'i Başka Müteahhit Yaptığı için Ayakta Kaldı!

İzmir’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından kurtarma çalışmaları tüm hızıyla sürerken, acı bilançonun failleri de yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Daha önceki depremlerde olduğu gibi kötü zemin, malzemeden çalan müteahhit, bilinçsiz vatandaş, kolonları kesilmiş binalar ve deniz kumundan yapılan demiri yetersiz bloklar karşımıza çıkıyor.

Deprem felaketinin en acı yüzünü gösterdiği Bayraklı ilçesinde yer alan Barış ve Cumhuriyet sitelerinde yaşananlar, ‘bina öldürmez ihmal öldürür’ gerçeğini bir kez daha ortaya koydu.

YIKIMIN SEBEBİ İŞÇİLİK 

8 katlı Barış Sitesi’nde deprem sonrası 4 binanın 3’ünü yıkılırken 1’i ise ayakta. Sitenin 1991 yılında temelinin atıldığını söyleyen site sakini Abdullah Yaşar, “Sitedeki 3 binadan 2’si yerin altına girdi. Benim oturduğum bina ise sapasağlam duruyor.

Komşulara bu neden böyle oldu, sizlerin bina yıkılırken benimki niçin sağlam kaldı diye sordum. Binayı yapan müteahhit iflas etmiş, bizim binayı başka bir müteahhit yapmış. Bizim bina bu yüzden ayakta kalmış. Deprem sırasında yaşanan yıkımın tek sebebi bana göre işçilik” diye konuştu.

BİNALARIN MÜTEAHHİDİ AYNI 

Barış Sitesi’nin hemen yakınında yer alan Cumhuriyet Sitesi’nin de aynı müteahhit tarafından yapıldığını hatırlatan Yaşar, “1999 depreminde binalar hasar görmüş. Ancak buna rağmen uygunluk raporu verilmiş. Rapor verenlerin neye göre verdiği bilinmiyor. Enkazda bir anne feryat ediyordu ‘çocuğum nerede’ diye. İkinci katta oturan bir arkadaşım vardı o da bu binaların enkazı altında can verdi” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE