AYM'den Bedelsiz Terkedilen Arsalar için Emsal Karar

Bahçelievler Belediyesi, özel bir okuldan tramvay yolu geçecek arsayı bedelsiz olarak aldı. Fakat tramvay hattı bu arsadan geçmedi. Belediye ise söz konusu arsayı adına kaydetti. Tramvay hattının geçmediğini fark eden okul yönetimi arsayı geri alamayınca durumu yargıya taşıdı. Mahkeme okulu haklı buldu.

AYM'den Bedelsiz Terkedilen Arsalar için Emsal Karar

OKUL MECBUREN ARSAYI BELEDİYEYE VERDİ

Hürriyet'te yer alan habere göre, Özel İstanbul Arel Eğitim Kurumları AŞ, Bahçelievler Yenibosna’da sahibi olduğu alana inşaat yapmak istedi. Toplamda 2 bin 752 metrekarelik alanda yapılacak inşaat için imar uygulaması ve ruhsat talebi için Bahçelievler Belediyesi’ne başvuruldu. Belediye, anılan yerden 531 metrekarelik kısmın belediyeye bağışlanmasını talep etti. Belediyenin şirkete yaptığı 20 Nisan 2010 tarihli tebliğde, söz konusu yerin tramvay yolu olarak kullanılacağı belirtildi. Belediyeden gelen yazıda, aksi halde imar uygulamasının yapılamayacağı belirtildi. İnşaat izni almak için başka çaresinin olmadığını gören şirket talep edilen alanı bedelsiz olarak belediyeye verdi.

BEDELSİZ ALINAN ARSADAN TRAMVAY YOLU GEÇMEDİ

Şirket, bu devir işleminden birkaç ay sonra inşaat ruhsatı için yeniden belediyeye başvuru yaptı. Yapılan Başvuru sırasında kendilerinden tramvay yolu için alınan yerde plan değişikliği yapılarak ‘özel kültür tesis alanı’ olarak belediye adına kaydedildiği fark edildi.

BELEDİYE BEDELSİZ ALDIĞI ARSAYI PARAYLA SATMAYA KALKTI

Durumu fark eden şirket yetkilileri belediyeye başvurarak, kendilerinden bedelsiz olarak alınan alanın iadesini istedi. Belediyeden ise, yerin şirkete satılabileceği cevabı geldi. Taraflar arasında sorun çözülemedi ve konu yargıya taşındı. Bahçelievler Belediyesi'ne karşı Bakırköy 8. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde, tapu iptali ve tescil davası açıldı. Mahkeme şirketi haklı buldu, ve arsanın şirkete devrine karar verdi. Fakat davalı belediye kararı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay ise yerel mahkeme kararını bozdu. Bozma kararı sonrası yerel mahkeme daha önce şirket lehine verdiği karardan döndü ve şirket son olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

AYM'DEN MÜLKİYET HAKKI İHLAL EDİLDİ KARARI

Yüksek mahkeme oybirliğiyle verdiği kararda, ‘Mülkiyet hakkının ihlal edildiği’ yönünde hüküm kurdu. Kararda özetle  “Bedelsiz olarak yola terkedilen ve imar durumu sonradan değişikliğe uğratılan taşınmazın iadesi için bedelinin ödenme şartının getirilmesi başvurucu için büyük bir külfet. İmar durumunun değiştirilmesi yoluyla elde edilecek menfaatin idareye ait olması da devlete güven ilkesini sarsar. Taşınmaz terk amacına uygun bir biçimde kullanılmadı. Dolayısı ile kamu yararından ve dolayısıyla mülkiyet hakkına müdahalenin haklılığından söz edilemez. Bu halde taşınmaz sahibinin mülkiyet hakkının korunması gereği ortadadır ”ifadeleri yer aldı. Kararda, alanın şirkete bedelsiz devri için dosyanın Bakırköy 8. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne gönderilmesine de karar verildi.

KARAR EMSAL NİTELİĞİNDE

Avukat Tamer Kulaçoğlu, benzer durumda olan binlerce parselin olduğunu belirterek, AYM kararının emsal teşkil edeceğini kaydetti. Av. Kulaçoğlu “Karşımıza benzer çok sayıda dosya çıkıyordu. Bu sorunların, AYM tarafından çözüme kavuşturulması oldukça önemli” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2019, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER