Artan Kiralar Açıklanan Enflasyonu Katladı!

Kira fiyatlarındaki artıştan herkes yakınırken, ne olursa olsun fiyatlar yukarı doğru gitmeye devam ediyor. İşte bazı illerde yaşanan kira artışları...

Artan Kiralar Açıklanan Enflasyonu Katladı!

Türkiye'nin emlak piyasasının en işlek olduğu sitelerinden biri olan Sahibinden.com'da emlak endeksleri incelendiğinde kira fiyatlarının kısa sürede ne kadar uçtuğu çok açık bir şekilde görülüyor.

Vatandaş gıda, fatura gibi temel harcama kalemlerinden dert yanarken, bir yandan da kiralardaki artış belleri bükmeye başladı.

Sahibinden'in emlak endeksine göre illerin belli başlı mahallelerindeki durumları inceledik ve artışın çok ciddi boyutlarda olduğu ortaya çıktı.

Vatandaş 1 yıl içinde neredeyse yarı yarıya zamlanan kiralarla boğuşurken, işte size bazı il ve ilçelerde yıllık bazda yaşanan artışlar...

Ankara:

Başkentin en büyük ilçesi Çankaya'ya bakıldığında, Temmuz ayının ortalama metrekare fiyatları 24 liraya çıkmış durumda. 1 yıllık değişime baktığımızda yüzde 38,51 oranı karşımıza çıkıyor. Geçen sene Temmuz ayında metrekare fiyatı 17 lira olurken, bu yıl 24 lira olması kira fiyatlarının da uçmasına sebep oldu.

İstanbul:

İstanbul'un en kalabalık ilçesi Esenyurt'a bakıldığında da durum pek farklı değil. Temmuz ayında metrekare fiyatı 17 lira olan kiralık evlerin bu yıl Temmuz ortalaması 23 liraya çıktı. 1 yıllık değişim ise yüzde 33,18 oldu.

İzmir:

İzmir'in Buca ilçesinde ise Temmuz 2020'de metrekare fiyatı 16 lira olan evler bu yıl Temmuz ayında 19 liraya çıktı. Bu ilçedeki artış da yüzde 14,70 oldu.

Antalya:

Antalya'nın Kepez ilçesinde geçen sene Temmuz ayında evlerin metrekare fiyatı 13 lira iken bu yıl Temmuz ayında 18 liraya çıktı. 1 sene içerisinde ilçedeki kira fiyatları yüzde 38,52 oranında artış gösterdi.

Kaynak: Haberciniz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER