banner53

Arsanızın İmar Durumu Nasıl Öğrenilir?

Yeşil Vadi Arsa Ofisi’nin Genel Müdürü Emin Ertuğrul, konut ya da ticari alan olarak ayrılan bölgelerin, diğerlerine göre çok daha fazla prim yaptığını kaydederek, “Çünkü yapılaşma potansiyelini en hızlı realize edebilecek bölgeler bunlardır” diye konuştu.

Arsanızın İmar Durumu Nasıl Öğrenilir?

Belediyelerin imar planlarını hazırlarken bazı bölgeleri yeşil alan, bazı bölgeleri ticari, bazı bölgeleri ise konut alanı olarak belirlediğini dile getiren Ertuğrul;

“Ticaret alanı imarlı arsalar, alışveriş merkezi, otel, sinema, lokanta, dinlenme tesisi, yurt gibi yapılara ayrılmıştır. Sanayi bölgelerinde olduğu gibi ticaret alanlarına da konut yapılamaz” diye konuştu.

Ertuğrul, bununla birlikte bazı imar planının, hem ticari hem konut amaçlı kullanıma izin verdiğini belirterek, “Bu tip arsalara konut yapılabilir. Nitekim alt katlarında dükkan, üst katlarında konut bulunan binalar bu kapsamda değerlendirilir” dedi.

Nasıl Öğrenilir?

Peki bir arsanın imar planında hangi amaca tahsis edildiği nasıl öğrenilir? Ertuğrul, bunun için yatırımcıların arsanın yer aldığı bölgenin bağlı olduğu belediyeye gitmesinin yeterli olduğunu söyledi.

Emin Ertuğrul, “Arsanın bulunduğu belediye imar müdürlüğünde 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar uygulama planlarında hangi amaca tahsis edildiğini incelemeniz gereklidir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 23:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER