banner53

Arsanıza Ev Yaptırmak için Bilmeniz Gerekenler

Konut sahibi olmanın mutlak avantajları mevcuttur. Bu yazımızda mevcut arsanızda bir ev yaptırmak için gerekli belgeler ve yapılması gerekenlere yer verdik.

Arsanıza Ev Yaptırmak için Bilmeniz Gerekenler

Yeni bir ev yaptırmadan önce arsa sahibi olmanız gerekmektedir. Arsanız üzerine yeni bir ev inşa etmek için, öncelikle mimari ve statik projelerin hazırlanması gerekir. B

u aşamada dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de, hazırlanan mimari ve statik projelerin, belediyelerce belirlenen şartlara ve imar durumuna uygun tasarlanması gerekmektedir.

İmar durumu belgesine sahip olmak için, bulunduğunuz ilçe belediyesine başvurarak gerekli belgelerle temin edebilirsiniz. Mimari proje, profesyoneller yani mimarlar tarafından imar durumuna göre hazırlanmaktadır.

Bu aşamada mimarlar, yani profesyoneller tarafından belediyelerce yapılan belge takipleri yapılabilmektedir. Statik projeler ise, binanın mukavetemini esas alan inşaat hesaplamaları, taşıyıcı sistemleri ve mimari planlama ile ilişkisi göz önüne alınarak yük hesaplarıyla beraber inşaat mühendisleri tarafından hazırlanmaktadır.

Bu aşamalarda mimarlar ve mühendislerin imza yetkisi gereği, profesyoneller dışında gerekli planları imzasız kendi başınıza hazırlayamazsınız. Planlar; kat planlarını içerir.

Yaptırmak istediğiniz yapının konut ya da ofis gibi farklı hizmetler sunan bir yapı türü oluşu, alan hesapları, yol ve çevre ile ilişkileri belirlenir.

Dilerseniz planlama aşamalarından, yeni bir ev yaptırmak için gereken belgelerin alınması hususu hakkında yapılması gerekenleri ayrı başlıklar halinde irdelemeye başlayalım.

İşte yeni bir müstakil ev yaptırmak isteyenler için yapılması gerekenler ve yasal işlemlerle ilgili sürece dair gereken bilgiler.

Planlama Aşaması

Yeni bir ev sahibi olmak istiyorsanız, mevcut arsanızla ilgili alan ve yol ilişkileri, imar durumu gibi bazı hususlara mutlaka dikkat etmeniz gerekecektir.

Ayrıca eğer bir arsa sahibi değil fakat sahiplenmek istiyorsanız, kullanım ihtiyaçlarına göre dizayn edilecek konut projesinde ihtiyaç duyulan alan, çevre ile ilişkileri, kullanım ihtiyaçlarına göre garaj ya da otopark ile ilişkileri, dolayısıyla kaç otoluk park yeri ihtiyaçlarının belirlenmesi, mevcut bahçe kullanımı vb. amaçlar doğrultusunda doğru arsanın belirlenmesi ve satın alınması gerekecektir.

Planlama aşamasında yapılması gerekenler öncelikle profesyonellerden destek almaktır. Burada yapı inşası için atılan ilk adım mimarlar ve inşaat mühendisleri ortaklığında belirlenir.

Vaziyet Planı

Vaziyet planı, konut ya da iş yeri binasının bulunduğu alan, bahçe, çevre ve yol ile ilişkisini ele alır.

Peyzaj mimarisi, bahçe ve girişte yolların ilişkisi, eğer mevcut ise havuz, oturma ya da oyun alanı gibi yaşam alanlarının kullanım amaçlarına göre birbiriyle ilişkiler, konumları doğru ölçekli olarak kuşbakışı planda işlenir.

1/500 gibi doğru ölçeklendirilen vaziyet planları, konutun yerleştiği alan ve arsa durumlarına göre 1/1000 ölçekli olarak da tasarlanabilir.

Zemin kat planları, normal kat planları kat planları ve duruma göre ihtiyaç duyulan bodrum kat planları, yaklaşık olarak 1/50 ölçekli kat planları olarak tasarlanır.

Burada verilen ölçekler, gerçek ölçüler esas alınarak 50 kat küçültülmüş hali ile milimetrik olarak dizayn edilir. Kat planları ve vaziyet planının yanı sıra, mimari projeler içerisinde kesit planları ve görünüş planları yer alır.

Belediyelerce istenilen mimari projeler, önceden belirlenen bazı hususlara dikkat edilerek tasarlanır.

Örneğin bahçe ile yol ilişkisi minimum mesafe belediyelerce belirlenmekte ve projeler buna göre kontrol edilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 05:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER