Arsa ile Arazi Fiyatlarına Kuzey Marmara ve İzmir-İstanbul Otoyolu Dopingi

Bölgedeki ulaşım ve altyapı projeleri, gayrimenkul değerini en fazla etkileyen faktörlerden biri olarak öne çıkıyor. Yakın zamanda tamamlanan Kuzey Marmara Otoyolu ve İzmir-İstanbul Otoyolu’nun güzergâhındaki arsa ve arazi değerleri hızla yükseldi.

Arsa ile Arazi Fiyatlarına Kuzey Marmara ve İzmir-İstanbul Otoyolu Dopingi

Bölgelerde arsa fiyatlarında yüzde 92, arazi fiyatlarında ise yüzde 94’e kadar artış görüldü.

Arsa fiyatlarında son 4 yılda en fazla artış İzmir, arazi fiyatlarında en fazla artış ise İzmit’te yaşanırken, İzmir’de arsa fiyatların son 1 yılda yüzde 49, son 4 yılda yüzde 133 artış gösterdi, ortalama metrekare satış fiyatı ise 1.364 lira oldu.

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa verilerine göre, İstanbul'un Silivri ilçesi Kınalı kavşağından başlayarak, Sakarya Akyazı’da biten otoyol güzergahındaki bölgelerde son 4 yılda arsa fiyatlarında yüzde 45’e kadar, tarla, bağ, bahçe fiyatlarında ise yüzde 94’e kadar artış görüldü.

Güzergâhta yer alan bölgeler içinde son 4 yılda arsa fiyatlarında en fazla artış Akyazı’da yaşanırken, arazi fiyatlarında en fazla artış ise İzmit’te görüldü.

Sakarya Akyazı’da arsa fiyatları son 1 yılda yüzde 29, son 4 yılda ise yüzde 45 arttı, arsaların ortalama metrekare fiyatı 411 lira.

İzmit’te ise arazi fiyatları son 1 yılda yüzde 21, son 4 yılda yüzde 94 artış gösterdi, ortalama metrekare fiyatı 64 lira oldu.

İzmir, İstanbul Otoyolu güzergahındaki bölgelerde ise arsa fiyatlarında yüzde 133, arazi fiyatlarında ise yüzde 94’e kadar artış görüldü.

Arsa fiyatlarında son 4 yılda en fazla artış İzmir’de, arazi fiyatlarında en fazla artış ise İzmit’te görüldü.

İzmir’de arsa fiyatların son 1 yılda yüzde 49, son 4 yılda yüzde 133 artış gösterdi, ortalama metrekare satış fiyatı bin 364 lira oldu.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2021, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER