Arsa Fiyatları Yüzde 60, Arazi Fiyatları ise Yüzde 120 Arttı

Konut üretim maliyetinde döviz kurundaki artışın inşaat malzemelerinin fiyatlarında artışa sebep olmasıyle birlikte arsa ve arazi fiyatlarındaki artış da dikkat çekiyor. Endeksa’nın verilerine göre Türkiye genelinde konut imarlı arsa fiyatları ortalama yüzde 60, arazi fiyatları ise yüzde 120 artış gösterdi.

Arsa Fiyatları Yüzde 60, Arazi Fiyatları ise Yüzde 120 Arttı

Arsa değerinde en fazla artış Antalya ve Aydın’da iken, arsa ve arazi metrekare satış fiyatı en yüksek olan il İstanbul oldu. İl bazında arazi değerlerinde ise en fazla artış yüzde 203 artış ile Muğla’da yaşandı.

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa’nın verilerine göre, arsa değerinde en fazla artış Antalya ve Aydın’da yaşanırken, metrekare satış fiyatı en yüksek olan il İstanbul oldu.

Antalya ve Aydın’da arsa fiyatları son 1 yılda yüzde 120 artış gösterdi, Antalya’da ortalama metrekare satış fiyatı bin 34 lira, Aydın’da ise 963 lira oldu.

İstanbul’da ortalama metrekare satış fiyatı bin 546 lira, yıllık değer artışı yüzde 85 olurken, il bazında arazi değerlerinde ise en fazla artış yüzde 203 artış ile Muğla’da oldu.

Muğla'yı ise Bolu, Eskişehir, İstanbul ve Konya izledi. Bolu'da yüzde 187, Eskişehir'de yüzde 182, İstanbul'da yüzde 178, Konya'da ise yüzde 177 yıllık değer artışı yaşandı.

Arazi fiyatları en yüksek olan ile ise İstanbul oldu. İstanbul’u Muğla, İzmir ve Antalya izledi.

İstanbul’da arazi fiyatları son bir yılda yüzde 178 artış gösterdi, ortalama metrekare satış fiyatı 262 lira.

Muğla'da ortalama metrekare fiyatı 180 lira, İzmir'de ortalama metrekare fiyatı 175 lira, Antalya'da ise 126 lira oldu.

İl Bazında Arsa Değeri ve Değer Değişimi

İl Bazında Arazi Değeri ve Değer Değişimi

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2021, 13:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER