banner53

Apartman ve Sitelerde Soba Kullanımı Yasak mı?

Apartman veya sitelerde doğal gaz olmasına rağmen soba ile ısınmayı tercih edenler çıkabiliyor. Peki kombi veya merkezi ısıtmalı dairelerde soba yasaklanabilir mi?

Apartman ve Sitelerde Soba Kullanımı Yasak mı?

Apartman veya sitelerde soba yakılması durumunda toplanan apartman kat malikleri kurulu neticesinde alınan soba yakma yasağı neticesinde soba yakma eylemine devam edilmesi halinde bu alınan karar neticesinde cezai yaptırım uygulanması mümkündür.

Doğal gaz bağlantısı bulunan bina içerisinde yasak kararı alınmasına karşın halen soba yakmakta olan kat malikleri, diğer kat malikleri tarafından belediyeye şikâyet edilebiliyor.

Belediye yetkililerine yapılan şikâyet başvurusunun ardından belediye tarafından görevlendirilen zabıta memurları ilgili durum incelemelerini gerçekleştirdikten ve apartman yönetim planı kapsamında alınan bina içerisinde soba yakma yasağını onayladıktan sonra soba yakmakta olan kat malikine ceza uygulaması yapabiliyor.

Doğal gaz bağlantısı bulunan bina içerisinde soba yakmanın yasak olmasına rağmen yine de soba yakan kat maliklerine belediye yetkilileri tarafından uygulanacak olan cezai işlem neticesinde kat maliklerine ilden ile farklılık göstermek üzere 5 bin liraya kadar ceza uygulanabilmektedir.

DOĞALGAZLI BİNADA YASAK OLMASINA RAĞMEN SOBA YAKAN MAHKEMEYE VERİLİR Mİ?

Doğal gazlı binada yasak olmasına rağmen soba yakan bina sakinleri belediyeden ceza yemesine rağmen binada soba yakmaya devam ediyorsa bu sefer bu durumdan rahatsızlık duyan diğer bina sakinleri mahkemeye gidebilir.

Doğal gazlı binada soba yasak olmasına rağmen yakan bina sakinine mülkiyetin devri konusunda dava açılabilir.

Ayrıca doğal gazlı binada soba kullanan kişinin baca dumanı ile binaya zarar vermesi durumunda, bu durum sonrası oluşabilecek maddi zarar da soba yakan bina sakini tarafından karşılanır.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2021, 20:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER