Apartman ve Site Ortak Alanları Kiraya Verilebilir mi?

Toplu konut sitelerinin ortak kullanım alanlarından elde edilen gelir için maliklerin onayı gerekiyor.

Apartman ve Site Ortak Alanları Kiraya Verilebilir mi?

Binalarda ortak alan olarak görülen tüm yerlerin gelir amaçlı kullanımında ev sahiplerinin onayı gerekiyor. Çoğu ev sahibi ortak alanlardan kira geliri elde edileceğinden haberdar değil.

Oysa ki elde edilen gelirin, kat maliklerine arsa payı oranında dağıtılması gerekiyor.

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, bina yönetimlerinde yapılan usulsüz uygulamaların yöneticiler için çok ciddi sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu.

Binalarda ortak alan olarak görülen tüm yerlerin gelir amaçlı kullanımı için kat maliklerinin yüzde 100 mutabakatı olması gerektiğini söyleyen Erilkun, pek çok binada bu uygulamanın yönetimin tek başına kararı ile alındığını, oysa kat maliklerinden birinin itirazı halinde dahi bu uygulamanın yapılamayacağını belirtti.

Erilkun, "Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 4. Maddesi gereğince kat sahanlıkları, sığınaklar odunluklar, temeller, ana duvarlar, avlular, genel giriş alanları antreler, merdivenler, asansör, kapıcı odaları, ortak garajlar ve kalorifer daireleri binalardaki mutlak ortak yerlerdir. Buraların kullanım şekli hiçbir şekilde değiştirilemez" dedi.

İZİNSİZ KİRAYA VERİLEMEZ

Bu yerlerin yönetim tarafından kat malikleri adına vekil sıfatıyla kiralanabileceğini belirten Erilkun, "Bunun için elde edilen gelir kat maliklerince arsa payına göre dağıtılır ve gayrimenkul kazancı olarak değerlendirilir' diye konuştu.

GELİR ELDE EDİLİYORSA

Hakan Erilkun bina yöneticileri, başta olmak üzere vatandaşların neredeyse tamamının bu uygulamadan habersiz şekilde davranarak hem görüntü kirliliğine hem de çoğu zaman binada oturanların rahatsızlığına neden olduklarını söyledi.

Erilkun, "Bugün pek çok binada, özellikle site tarzı toplu konut bölgelerinde bina ortak alanlarında bina yöneticilerinin tek başına aldıkları kararlarla bankamatik, bilboard kiralanması gibi yollarla binaya gelir temin ediliyor ve kâr olarak yazılıyor" dedi.

Erilkun"Elde edilen gelirlerin de kat maliklerinin giderlerinden düşülmesi gerekir. Zira apartman yönetimleri kâr esasına tabi değildir" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 05:02
YORUM EKLE