banner53

Apartman Görevlisinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir? Kapıcının Çalışma Saatleri

Apartman veya site görevlisinin, apartmanın bakımı, korunması, onarımı, ortak yerlerin bakımı, temizliği, kaloriferin yakılması ve bahçenin düzenlenmesi vb bir çok görevleri bulunuyor...

Apartman Görevlisinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir? Kapıcının Çalışma Saatleri

Kapıcı olarakta ifade edilen apartman görevlilerinin hizmetlerinin kapsam ve niteliği ile çalışma süresi, hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günleri, yıllık ücretli izin hakları ve kapıcı konutlarına ilişkin usul ve esasları, Konut Kapıcıları Yönetmeliğinde düzenleniyor.

APARTMAN GÖREVLİSİ MAAŞI 2020

Asgari ücretli Apartman Görevlisinin maaşı 2020 Ocak ayından itibaren 2.501,55 lira oldu. Artış tutarı 326,91 lira oranı ise yüzde 15,03 oldu.

Apartman Görevlisinin SGK maliyeti  2020 Ocak ayından itibaren 956,48 liraya yükselmiştir. Artış tutarı 125 liradır ve 5 puanlık indirim uygulanmıştır.

Apartman Görevlisinden ve işverenden kesilen SGK prim toplamı 956,48 liradır. (5 puanlık indirim uygulanmış) 

Kapıcıların maaşları gelir ve damga vergisinden muaftır ve bu nednele AGİ ödemesi yapılmaz. 

Apartman ve konut sitelerinde çalışan konut kapıcı görevlilerine İş Kanunu hükümlerine göre ücret ödenmesi zorunlu oluyor. 429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda yer alan tatil günlerinde, kapıcının çalıştırılıp çalıştırılamayacağı iş veya toplu iş sözleşmelerinde belirlenir.

APARTMAN GÖREVLİSİ EN FAZLA KAÇ DAİREYE BAKAR?

Kapıcıların bakacağı daire sayısı ile ilgili herhangi bir sınırlama bulunmuyor. Kapıcı genel olarak çalıştığı apartmanın tüm dairelerinden sorumlu oluyor.

APARTMAN GÖREVLİSİNİN ÇALIŞMA SAATLERİ

Apartman görevlileri ,Pazar günleri dışında 7.5 saat hesabı ile haftada 45 saat çalışıyor. Örnek günlük iş süresi tespiti şu şekilde;

06.30 - 09.30 - 3 saat çalışma

09.30 - 13.00 - Ara dinlenmesi

13.00 -14.30 - 1.5 saat çalışma

14.30 - 18.00 -  Ara dinlenmesi

18.00 - 21.00 - 3 saat çalışma

45 saatten fazla çalışılması durumunda; her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarı yüzde 50 yükseltililerek ödeniyor. Apartman yönetimi isterse yüzde 50'den yüksek oranda zamlı ücret ödeyebiliyor.  

APARTMAN GÖREVLİSİ KİRA ÖDER Mİ?

Kapıcı yönetmeliği gereğince, kapıcıya görevi nedeniyle verilmiş olan konut için iş sözleşmesinin devamı süresince kira istenemiyor.

APARTMAN GÖREVLİSİNİN GÖREVLERİ

-- Yöneticinin talimatı doğrultusunda konutun kaloriferini zamanında yakmak ısıyı ayarlamak ve söndürmek,

-- Hidrofor ve benzeri araçları çalıştırmak,

-- Ana taşınmazın ortak yerlerini ve tesislerini temiz bulundurmak, demirbaşlarını, araç ve gereçlerini, düzenli, bakımlı ve işler şekilde tutmak,

-- Kendisine ayrılan konutu başka amaçlarla kullanmamak, konutu korumak, kendisi veya ailesinden birisinin konuta vereceği zarar ve hasarları karşılamak,

-- Yöneticinin talimatı çerçevesinde konutun güvenliğini sağlayıcı önlemleri almak,

-- Belirlenen saatlerde servis hizmetlerini görmek, çöpleri toplamak, bahçe düzenlemesi ve bakımını yapmak,

-- Verilen eğitimlere uygun davranmak ve koruyucu malzemeyi kullanmak,

-- İş veya toplu iş sözleşmesinde belirlenen diğer görevleri yerine getirmek.

APARTMAN GÖREVLİSİ BAYRAM İZİN KULLANABİLİR Mİ?

Apartman görevlsii bayram izni de kullanabiliyor. Bayram izni süreleri şu şekilde sıralanıyor: 

Ramazan Bayramı:  Arefe günü saat 13:00 te başlar ve 3.5 gündür.

Kurban Bayramı: Arefe günü saat 13:00 te başlar ve 4.5 gündür.

APARTMAN GÖREVLİSİNİN YILLIK İZNİ NE KADAR?

İş kanunu kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere "yıllık ücretli izin hakkı"tanınması nedeni ile apartman görevlileri de yıllık izin hakkına sahip oluyor.

Yıllık ücretli izin hakkını kazanabilmek için, o işyerinde, deneme süresi'de içinde olmak üzere en az 1 yıl çalışmış olmak gerekiyor. Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemiyor. 

APARTMAN GÖREVLİSİ (KAPICI) YILLIK İZNİ SÜRELERİ

1 yıldan 5 yıla kadar olanlara yılda 12 gün. 

5 yıldan fazla ve 15 yıldan az olanlara yılda 18 gün. 

15 yıl ve daha fazla olanlara yılda 24 gün, yıllık ücretli izin verilir. 

18 ve daha küçük yaştaki işçilere verilecek  yıllık ücretli izin 18 günden az olamaz. Yıllık ücretli izine ilişkin ücret kapıcının izne başlamasından önce peşin veya avans olarak ödeniyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2020, 05:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Turgut özçelik
Turgut özçelik - 3 hafta Önce

Kapıcının çalışma saatlerini ayarlayan kaç saat çalışıyor ki ara dinlenmeler ile birlikte on iki saat ediyor. Ara dinlenmelerle kapicilara rahat yok. Kendi işiyle karıştırmasın bu saçma sapan maddeleri koyan. İkinci bir husus da kimisi 100 daireye bakıyor kimisi 50 daireye. Her ikiside asgari ücretle tabidir. Bu durum haksızlık saçmalık. Bence daire başı örneğin elmira şeklinde hesaplanıp kapıcı parası verilmeli daire sayısına göre. Kapicida para alır neyse işçinin yanında olan olmazda yinede fikrimi anlatmak istedim.

EMLAK GÜNDEMİ: Haklısınız.

Serkan Köse
Serkan Köse - 2 ay Önce

Ben tokide görevliyim Bize bayram izni verilmiyor

Semin gökalp
Semin gökalp - 6 gün Önce

Apartman görevlisi iş saatleri dışında apartman sakinlerine her hangi bir konuda isteyerek yardımcı olması yasak mıdır?

EMLAK GÜNDEMİ: Apartman Görevlisi asli işini aksatmayacak şekilde çalıştıktan sonra diğer vakitlerde ne yaptığından kime ne? Dilerse dinlenir dilerse ister binadan olsun ister dışarıdan ona yardım eder. Burada önemli olan nokta işlerini aksatmamasıdır.

SIRADAKİ HABER