Apartman Bahçesine Ağaç Dikilebilir mi? Ortak Site Bahçesi Nasıl Kullanılır?

Apartman ve site gibi birden fazla ailenin bir arada yaşadığı binalarda, ortak kullanılan alanlar hakkında birçok sorun gündeme geliyor. Kat malikleri arasında en çok tartışma ise ortak bahçe kullanımı konusunda yaşanıyor.

Apartman Bahçesine Ağaç Dikilebilir mi? Ortak Site Bahçesi Nasıl Kullanılır?

Ortak bahçenin nasıl kullanılması gerektiği Kat Mülkiyeti Kanunu’nda açıkça belirtiliyor.

Kanunda belirtilene göre, bahçe katındaki daire sahiplerinin tapusunda bahçenin kullanımıyla ilgili herhangi bir bilgi yoksa burası ortak alan olarak kabul ediliyor.

Bu durumda ise kat malikleri arsa payı oranında bahçeden yararlanma hakkına sahip oluyor. Bu alanların bir kişiye tahsis edilmesi için ise site veya apartman sakinlerinin oy birliği ile karar vermesi gerekiyor.

Yani tapusunda bahçe kullanımı ile ilgili herhangi bir bilgi yer almayan ya da bütün kat maliklerinin ortak rızası ile bahçe kendisine tahsis edilmemiş olan bahçe katı daire sahibi, bahçeden ancak arsa payı oranında yararlanma hakkına sahip olabiliyor.

Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre kat sahiplerinden birisi, diğer kat maliklerinin en az yüzde 80’inin izni olmadan ortak kullanım alanlarında değişiklik yapma hakkına sahip olamıyor.

Bu durumda bir kat malikinin bahçe veya diğer ortak kullanım alanlarında onarım, inşaat ya da farklı renkte dış cephe boyası yapmak için bütün kat maliklerinin 5’te 4’ünden onay alması gerekiyor.

Bununla birlikte kanuna göre kat maliklerinden biri, ortak kullanım alanlarında sebep olduğu tahribattan ve zarardan dolayı diğer daire sahiplerine karşı sorumlu tutuluyor.

Kanun, kat maliklerinin her birini; ana gayrimenkulün bakımını yapmaya, yapının mimari durumunu, güzelliğini ve sağlamlığını korumaya mecbur kılıyor.

Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 4. maddesine göre ortak bahçe kullanımı hakkında, bahçe dışında ortak alan olarak belirlenen yerler ile ilgili de bilgiler yer alıyor.

Binaların temelleri, ana ve perde duvarları, kolon ve kirişleri, bağımsız bölümleri birbirinden ayıran duvarları, tabanları, tavanları, genel giriş kapıları, antreler, koridorlar ve avlular da ortak kullanım alanı olarak geçiyor.

Bunun dışında yine kanunda ortak alan olarak belirlenen noktalar arasında sahanlıklar, asansörler, kapıcı odası ve daireleri, varsa çamaşırlık ve çamaşır kurutma alanları, kömürlükler, garajlar, kalorifer daireleri, genel su depoları ve sığınaklar da bulunuyor.

Kalorifer, havagazı, elektrik ve su tesisleri, televizyon, radyo ve telefon için ortak anten ve şebekeler, sıcak ve soğuk hava tesisleri, bacalar, çatılar, yağmur olukları, yangın merdivenleri ve genel dam terasları da kanunda belirtilen diğer ortak alanları oluşturuyor.

Milliyet

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2021, 03:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Belinay Yılmaz
Belinay Yılmaz - 8 ay Önce

Bina da oturuyorum kaynanam erik ağacı dikmiş sulanmış bakmış ve bunu bina sakinleri izin almadan yiye bilirmi

EMLAK GÜNDEMİ: Ortak alanda ise elbette (Apartman bahçesi ortak alandır).