Ankara’da Kiralar Yüzde 48 Yükseldi

Ankara’da kira değişim oranının geçtiğimiz yıla oran yüzde 47,7 oranlarına yükselirken, kira getirisinde en çok Çankaya ilçesinin yatırımcısına kazandırdığı ortaya çıktı. Eğitim göçünün yanı sıra Ankara’ya nitelikli bir göçün olduğunu belirten Gayrimenkul PR şirketi kiralık konut fiyatlarındaki artışın devam edeceğini öngördüklerini açıkladı.

Ankara’da Kiralar Yüzde 48 Yükseldi

Ankara’da 2020 ile 2021 yılı arasında yaşanan kira artış oranlarını karşılaştırdığında konut kira fiyatlarının enflasyonun üzerinde yükseldiğine dikkat çeken Gayrimenkul ekonomisi ve ileri düzeyde pazarlama alanına faaliyet gösteren Gayrimenkul PR şirketi, Ankara’daki artış yüzde 47,7’lere ulaştığını açıkladı.

Eğitim göçü Ankara’daki kiralık konut fiyatlarını artırdı

Türkiye genelinde satılık ve kiralık konut fiyatlarındaki orantısız artışlarının temeli nedeninin 2020 yılında çıkartılan konut kredi faizlerinin yarattığı suni alım ve kaos ortamı olduğunu açıklayan Gayrimenkul PR, Ankara’da kiralık konut sektöründe yaşanan değişimi şu şekilde analiz etti.

Yüz yüze eğitim kararı Ankara’daki kiralık konutlara yönelik ani talep artışına neden oldu. Ankara’daki yüksek yaşam kalitesi, ulaşım imkanlarının rahatlığı, iş hayatının canlı ve istekli olması Başkente olan göçü geçtiğimiz yıla göre yüzde 35 oranında artırdı. Sahillere kıyısı olan ilçelerde yaşamaktan sıkılan önemli bir kesim Ankara’daki iş hayatına ve evlerine dönmeye başladı.

Avantajlı konut kredi faizlerinin neden olduğu suni alımlar, Ankara’daki konut stokunun önemli ölçüde azalmasına neden oldu. Önceleri kira getirisi yüksek olduğu için yatırımcılar ticari gayrimenkul alırken, günümüzde konut alıp kiraya vermek daha karlı bir yatırım enstrümanı haline dönüştü.

Pandemiyle başlayan evden çalışma modeli birçok iş insanının hayatında kalıcı hale geldi. Konutlar, iş, eğitim ve yaşam alanına dönüştüğü için fonksiyonları, önemi ve değeri arttı.

İnşaat maliyetlerinin orantısız bir ölçüde yükseltilmesi müteahhitleri yeni konut üretimine karşı temkinli davranmasına neden oluyor.

Eskinin anlayışı ile geleceğin yaşam alanları artık inşa edilemeyecek. İnşaat firmaları tüketicilerin daha fazla yararlanabileceği konutlar ürettiği takdirde, kısa sürede karlı ve haklı kazançlar sağlayabilir.

İşte Ankara’da 2020-2021 yılları arası kira değişim oranları

Çankaya: 62,2

Etimesgut: 55,2

Mamak: 50,8

Yenimahalle: 28,5

Keçiören: 37,8

Altındağ: 21,7

Gölbaşı: 51,7

Sincan: 22,3 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER