Alacağınız Gayrimenkul İşyerimi, Konut mu, Arsa mı?

Eğer alacağınız yer gayrimenkul şirketi tarafından satılıyor ise sadece tapuda yapılan devir yeterli değildir. Size fatura düzenlemeleri gerekmektedir.

Alacağınız Gayrimenkul İşyerimi, Konut mu, Arsa mı?

Haber Hürriyeti'nin Serra Aytaç'ın Yazısı...

Fatura üzerinde arsa veya işyeri ise katma değer vergisi oranı yüzde 18 olmalıdır. Mesken yani ev niteliğinde olan kriterlere göre değişkenlik mevcuttur.

Yüzde 1 olarak vergilendirilmesi yapılmaktadır. Ama bu katma değer vergisi oranı ev 150 metrekare üzeri veya emlak değeri yüksek bir yerdeyse değişebilir.

Şirketinize bu gayrımenkulü alıyorsanız fatura üzerinde yer alan katma değer vergisini indirim konusu yapabilirsiniz. Eğer katma değer vergisi ödeyen bir firma iseniz vergi ödemenizi azaltabilirsiniz.

Gayrımenkul bir vatandaş tarafından satılıyor ise vatandaş vergi mükellefi olmadığı için size fatura düzenleyemez.

Eğer vatandaşın satmış olduğu gayrımenkulü şirketiniz adına alıyorsanız tapu senedi yeterlidir.

Eğer parayı verdiğinizde tapudan hemen gayrımenkulü üzerinize almayacak iseniz mutlaka noterden satış vaadi sözleşmesi yapmanız gereklidir. Diğer şekilde yapılan sözleşmeler taşınmaz alım-satımlarında geçersizdir.

Şirketiniz üzerine gayrımenkul aldığınızda eğer depo, merkez vb. olarak kullanacaksanız stopaj yükümlülüğünüzün mevcut olduğunu hatırlatalım.

Şirket adına işyeri alırsam…

Kiraladığınız işyeri için kiracıya fatura düzenlemeniz gerekmektedir. Vergisel olarak yüzde 18 KDV doğacaktır. Kiracıdan alıp devlete ödemeniz gerekmektedir.

Şirket adına konut alırsam…

Kiraladığınız konut ev ise kiracıya yine fatura düzenlemeniz gerekmektedir. Vergisel olarak KDV gene yüzde 18’dir. Kiracı şirket olmadığından bu KDV’yi kullanamayacaktır. Sizde kiracıdan tahsil edip ödemek zorundasınız.

Odaklanmanıza yardımcı olacak diğer soru ise…

Vergi avantajı cidden var mı?

Tabiki var.

Vergisel olarak sağlanacak faydaların başında:

Amortisman ve kredi faizi, dask, bakım,onarım, boya, badana masrafları olacaktır. Ayrıca satan da şirket olarak fatura kesecektir.

Mevcut ekonomik sistemimizin büyümeye devam edebilmesi için, akıllı hamlelere ihtiyaç vardır.

Diyelim ki…

Şirketin kasasında para gözüküyor ve gerçekten ortağın cebindeyse, kasa bakiyesini düşürmek için şirket adına taşınmaz alınması piyasada bilinen bir kasa ertime yöntemidir.

Tapu ve noterde yapılan ödemelerin banka kanalı ile yapılma zorunluluğu olmadığı için kasa şişkinliği bu şekilde azaltılıyor ve her iki veya üç senede bir çıkan aflardan faydalanılmaktadır.

Şirketiniz adına gayrımenkul almak faydalı mı değil mi sorusunun tek cevabı yoktur. Her şirketin ve her vatandaşın mali ve vergisel durumuna göre planlamak daha mantıklıdır.

Daha da önemlisi…

Para yatırımı yapmadan önce zaman yatırımı yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Paranızı balık satan insanlara vermeden önce balık tutmayı öğrenmenizi tercih ediyorum.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2021, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER