Aile Bireyleri Arasında Tapu Devri Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul devir işlemleri yabancılar arasında yapılabildiği gibi aile bireyleri arasında da yapılabilmektedir. Peki aile bireyleri arasında tapu devri nasıl yapılır?

Aile Bireyleri Arasında Tapu Devri Nasıl Yapılır?

Aile bireyleri arasında gayrimenkul tapu devir işlemi iki şekilde yapılmaktadır.

Bunlardan ilki, bir yabancıyla yapılan devir işlemi ile aynı yol izlenerek bir bedel karşılığında yapılan satış işlemi, ikinci yöntem ise alıcının satıcıya herhangi bir bedel ödemediği hibe işlemidir.

Aile içi tapu devir işlemlerinde hibe yönteminde harçlar satış harcına göre oldukça yüksektir. Bu sebeple gayrimenkul devrinde en çok kullanılan yöntem satış işlemidir.

Herhangi bir yabancıya yapılan satış işleminden farksız olan aile içi gayrimenkul devrinde süreç belediyelerin tapu dairelerinde yapılmaktadır.

Aile İçi Tapu Devri İçin Gerekli Belgeler

Hibe Edilecekse:

Hibe eden ve hibeyi kabul edenlerin resimli nüfus cüzdanları,

Taşınmaz malın tapu senedi

Tapu aslı veya fotokopisi

Sözleşmedeki taraflardan biri ya da ikisine yasal temsilciler eşlik edecek ise ayrıca temsilcilere dair belgeler

Hibe edilecek olan taşınmaza ait, ilgili belediyelerden alınmış olan emlak beyan değer belgesi

Satış Şeklinde Yapılacaksa:

Vergi borcu yoktur yazısı (belediyeden) (belediye vergi borcu çıkaracak olursa, varsa geçmiş döneme ait ödendi makbuzları belediyeye ibraz edilmelidir.)

Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname

Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik Numaralı) aslı ve 1 adet fotokopisi

Tapu Devri Masrafları

Tapu devri bedeli, diğer tapu satış işlemlerinde olduğu üzere ödenmesi zorunlu olan bir borçtur.

Taşınmaz malın aile içi tapu devri gerçekleştirilebilmesi için, devir eden ve devir alanın gerekli evraklar ile tapu dairesine müracaat etmesi ve bu masrafı ödemesi gerekir.

Tapu devri satış masrafı ise taşınmaz malın değeri üzerinden hesaplanırken, binde 20 olarak uygulanmaktadır. Hibe işlemi için ise fiyatlandırma farklıdır.

Tapu hibe bedeli, hibe edilen taşınmaz malın belediyece bildirilen emlak beyan değerinden az olmamak üzere beyan edilen değeri üzerinden binde 68,31 oranı olarak hesaplanır.

Her iki taraftan da tahsil edilen bu ücret, çeşitli kanallar üzerinden ödenebilmektedir. Tapu devri masrafları ödenmezse devir işlemi tamamlanmaz.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2021, 12:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Güngör Yildiz
Güngör Yildiz - 2 ay Önce

Merhaba, bizim evimiz de kentsel dönüşüme girdi. 2 seçenek sunuldu bize, 86 m2 ve 103 m2. 103 m2 alacak olanlardan 320 bin tl para isteniyor. Ve verenlerin dairelerin konumları en iyi konumlarda paylaşılmış. Bizim bundan haberimiz çok geç oldu. Ve benim dairemin konumu da çok iyi bir konumda. 7 ,24 gunes aliyor ve deniz görüyor. Ve benim dairemi elimden alıp konumu kotu olan yerden daire veriyorlar. Ben bunu kesinlikle istemiyorum. Kendi dairemi almak istiyorum. Ama vermek istemiyorlar. Ne yapabilirim. Bir insanın evi istemediği halde zorla elinden alınabilir mi? Böyle bir şey olabilir mi? Resmen zorbalık , haksızlık yapıyorlar. Ne yapabilirim? Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

Sevin püsküllü
Sevin püsküllü - 1 ay Önce

Küçük bi tarlamı kızıma devretmek istiyorum ama 18 yaş dolmadı acaba olurmu

EMLAK GÜNDEMİ: Vasisi sizseniz olur.

Kerem aras
Kerem aras - 1 ay Önce

Merhaba! Ben 7 yıllık kiracıyım bu zamana kadar hep enflasyona göre kira artışı oldu. Şuan ki kiram 1500 tl benim ağustosta sözleşmem bitiyor. Bugün bana ev sahibi 1900 oldu dedi bende enflasyonun üzerine çıktınız dedim olamaz dedim. Ozaman başka ev bakabilirsinz gbi konular geçirmeye başladı. Böyle bişey yapabilirmi kira sözleşmesini yapmazsa çıkara bilirmi beni kabul etmezsem

EMLAK GÜNDEMİ: Kira sözleşmesini her yıl yenileme zorunluluğu yok. Kira artışında devletin belirlediği yasal sınır TÜFE. Ev sahibi bunu aşamaz. Yüksek kira isteyip bunu kabul etmedi diye de kiracısını çıkaramaz.

Mehmet kaplan
Mehmet kaplan - 2 ay Önce

Sitemiz üç bloktan oluşmakta altta kapalı üstte açık otopark var sadece bizim binanın etrafı 180 derece açık bir duvar yok ve ben açık otapark olan katta bahçe katında oturuyorum pencere önerim ile bahçe duvarı arası 2 metre kadar zaten araç koyan yok ortak alan oluyor fakat zemin parke taşından site çocukları sürekli bizim blok etrafında koşuşturup bisiklet paten vs kullanıp bağırıp çağırıyorlar koşuşturma sesleri sanki benim evimin içinde koşmalarıyla aynı gibi evimize gürültü geliyor bağırışmalar bisiklet paten scooter sesleri hepsi evde bizi aşırı rahatlasız ediyor aileleriyle konuştuğumda çocukları uyarıyorlar fakat çocuklar yinede yapıyor ön tarafta daha geniş alan olmasına rağmen blok etrafı tam döndüğünden bunu yapıyorlar bende en azından kendi dairemin sınırından kısa Bi duvar veya saksı koymayı düşünüyorum fakat bu kabul edilir mi edilmesi gerekirmi bilmiyorum eve gelen seslerden dolayı psikolojimiz bozuldu yeni bebeğimiz olucak uyuyamayacak seslerden dolayı okadar ses geliyor bir çözüm önerisi olan yardımcı olabilirimi

EMLAK GÜNDEMİ: Kat malikleri kurulunda böyle bir karar aldırmanız mümkün. Karar olmadan bunu yapmanızı önermem. Sorununuzu anlattığınızda çoğunluk anlayışla karşılayacaktır, buda size "yeterli oy" demek.

Şevket metin
Şevket metin - 2 ay Önce

Binamız 21 daire sığınağı 21 adet tuğla ile ürüldü küçük küçük bölme yapıldı yasal mıdır

EMLAK GÜNDEMİ: Yasal değil. Tüm maliklerin oluru alınmalı, proje revize edilerek belediyeden izin alınmalı.

Kiymet dinç
Kiymet dinç - 2 ay Önce

Annemiz bir babamiz ayri kiz annemizden miras kaldi kiz kardesim mefahat eti diyer ki oz kardesi mefahat eti kiz kardesimden bana miras kalirmi

EMLAK GÜNDEMİ: Üvey kardeşler birbirlerine mirasçı olamazlar. Ancak üvey kardeşinizin (eşi-çocukları yoksa) mirası anneniz hayatta olmadığı için (mirası anne babayı kalıyordu) dolaylı yoldan size kalır.

Bülent Keskin
Bülent Keskin - 1 ay Önce

Dededen kalma yerimiz var. Yağı henüz kardeşler arasında bölünmedi. Ancak e devlet üzerinde hepimiz hissedar görünüyoruz. Buraya ev yapabilirmiyim.

EMLAK GÜNDEMİ: Hisseli arazilere ev yapılabilmesi için tüm hissedarlardan muvaffakaname alınmalıdır.

Birkan
Birkan - 1 ay Önce

Mrb baba bir arkadasina kefil oldu babam la beraber kişi dahakefiil borclu borcubuodemedigi için haciz islemi başladı tebligat falan geldi bizde bun akabinde araba ve traktoru koperatife ipotek olarak kendimiz verdik yani baglattik ve diğer kefillerin mallarinida icra baglamis şimdi ben babamdan arabayi borclu olarak alabiliyom daha sonra koperatif araç borcunu kaldıracak aracın borcu kalktiginda babamın kefil olduğu kişinin icrası benim arabayi baglayabiliyormuuu