Aidata Zam Nasıl Belirlenir? Aidat Artışında Yasal Sınırlama Var mı?

İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerdeki site ve apartman aidatları, ev sahipleri ve kiracılar için ekonomik anlamda önemli bir yük oluşturmaya başladı. Peki aidat artışı nasıl ve neye göre belirleniyor?

Aidata Zam Nasıl Belirlenir? Aidat Artışında Yasal Sınırlama Var mı?

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı avukat Ali Güvenç Kiraz, aidatların kira bedelinden yüksek olamayacağı uyarısında bulunurken, sistemdeki eşitsizliğe dikkat çekti.

Kiraz, "Yönetim planlarında 1+1 daire de, 4+1 daire de eşit öder yazıyor. Bu adil değil ama yönetim planı bu, sistemin anayasası olduğu için uymak zorundayız. Bu durumda ne yapacağız?

Toplanacağız ve 5'te 4 çoğunluğa ulaşacağız. Ancak o zaman yönetim planını değiştirerek adilane bir yönetim planı hazırlayacağız" dedi. 

Büyükşehirlerde site ve apartmanlarda oturanlar, son zamanlarda ekonomik daralmanın yanı sıra aidatlardaki yüksek oranda şikayetçi olmaya başladı.

Oturulan binada asansör, güvenlik görevlisi, havuz, spor salonu, otopark ve maaşlı hizmetlinin bulunması gibi konfor ve sosyal alan hizmetlerinden yararlanılması konusundaki çeşitlilik, ödenecek aidatların oranının belirlenmesinde en temel faktörleri oluşturuyor.

’APARTMAN VE SİTE HAYATININ ANAYASASI YÖNETİM PLANLARI’

Kiraz, aidat belirlenmesi ve itiraz edilmesi ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. Kat Mülkiyeti Kanunu’nun, aidatlar konusunda belli hükümler düzenlediğini, temel maddenin ise aidat toplama konusu olduğunu belirten Kiraz, "Aidat, apartman görevlisi, güvenlik ve sigorta gibi kalemlerde tüm bağımsız bölümlere, yani dairelere eşit dağıtılıyor.

Diğerleri ise arsa payı oranında katılımı düzenliyor. Kanun burada bir husustan bahsediyor, diyor ki; Aksine bir hüküm yoksa. Bu da yönetim planları.

Bir ev alırken, işyeri satın alırken tapu ve belediyeye giderek taşınmaz üzerinde takyidat var mı bakıyoruz ama yönetim planı okuma alışkanlığımız yok.

Oysa yönetim planları apartman ve site hayatının anayasası. Bu noktayı çok atladığımız için sorunlar ortaya çıkıyor." dedi.

’1+1 İLE 4+1 DAİREDE OTURANLAR AYNI AİDATI ÖDÜYOR’

Sistemdeki eşitsizliği dikkati çeken Kiraz, vatandaşın yönetim planını bilmemesi nedeniyle adil olmayan durumlar yaşadığını ifade etti. Kiraz, "Yönetim planlarında 1+1 daire de, 4+1 daire de eşit öder yazıyor. Bu adil değil ama yönetim planı bu sistemin anayasası olduğu için uymak zorundayız.

Bu durumda ne yapacağız? Toplanacağız ve 5'te 4 çoğunluğa ulaşacağız. Ancak o zaman yönetim planını değiştirerek adilane bir yönetim planı hazırlayacağız" diye konuştu.

’ASANSÖR DEĞİŞTİRİLECEKSE KİRACI ÖDEMEK ZORUNDA DEĞİL’

Vatandaşın kanuna ve yönetim planlarına yeterli ilgili göstermemesi nedeniyle haklarını bilmediğini ifade eden Kiraz, "İşletme bütçesi, yani o binayla ilgili apartman görevlisi, güvenlik, ortak aydınlatma gibi sitenin günlük yaşamını sağlayan her türlü giderine ev sahibi de kiracı da dahildir.

Ancak yatırım bütçesi taşınmazın kiracısını ilgilendirmeyen tarafıdır. Asansör değiştireceğiz, binamızı demirbaş malzemeler alacağız kiracı bu harcamaya katılmak zorunda değil.

Örneğin havuz ve spor salonu gibi yerler ortak alan ama diyelim bir sinema salonu açmak istediniz veya bir bebek odası açılması kararı alındı.

Bunlara burayı kullanmayan kimsenin katılma zorunluluğu yok. Buna dikkat edilmeli" diyerek, kiracılara önemli bilgiler verdi.

’20 KİŞİ BELİRLİYOR 100 KİŞİ MAĞDUR OLUYOR’

Aidatların belirlendiği yönetim planlarının, Kat Malikleri Genel Kurulu’nda kabul edildiğini kaydeden Kiraz Kat Malikleri Genel Kurulu toplantılarına katılan bir toplum değiliz. Bu toplantılar önce 100 kişiyle başlıyor sonra 20'lere düşüyor.

Yani 16-20 kişinin kararıyla belirlenen aidatlarla çok fazla insanı mağdur edebiliyor. Genel Kurul kararına 6 ay içinde itiraz hakkı var.

Ancak istenilen aidat kaleminin çok usulsüz olması gerekiyor ki mahkeme iptal kararı versin. Bu nedenle mutlaka yüzde 51'i bulmak ve o genel kurula katılıp aidat oranlarını değiştirmek gerekiyor" dedi.

’AİDATTA TEK SINIR KİRAYI GEÇMEMESİ’

Aidatların çoğunlukla güvenlik bedeli nedeniyle yüksek olduğunu belirten Kiraz, "Herkesin şikayeti ve aidatların en yüksek kalemi güvenlik. Adres yine genel kurul" dedi.

Kiraz aidatlarda sadece kiracılar için bir üst sınır olduğunu da ifade ederek; bu sınırın da ’kirayı geçemeyeceği’ şeklinde konulduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2020, 00:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serdar cansu
Serdar cansu - 5 ay Önce

Pandemiden önce aidat 200tl idi. Havuz açılacak diyip 250 yaptılar sonra pandemi oldu ve havuz kapatıldı. Böylelikle aidat 250 kaldı:) havuz yok peki neden 250?? Her neyse şuan imza topluyorlar havuz açılacak ve 450 TL 3 ay olacak dediler. Ben kiracıyım ve pandemi işlerimi mahvetti param yok ev sahibi 15 Ağustos a kadar müddet verdi. Çıkacam yani Ağustos da . Ben havuz kullanmıyorum pandemiden yeni çıktık ve istemiyorum. Ben bu 450 TL olan aidatı ödemek zorunda mıyım???

EMLAK GÜNDEMİ: Aidat bedelinin belirlenmesinde yetki kat malikleri kurulunda. Bu kurulca aidat artışları onaylanır ve uygulanmaya konulur. Eğer karar alınmışsa sizde kiracı olarak bu aidatı ödemekle mükellefsiniz. Ancak hem malikler hem de kiracılar aidata itiraz edebilir, dava açabilir.

SIRADAKİ HABER