Aidat Toplanan Binada Temizlik Yapılmıyorsa ne Yapılmalı?

Özellikle az daireleri binalarda sıkça temizlik sorunu yaşanıyor. 8 ya da daha fazla dairesi olan binalar için yönetici belirleme şartı aransa da bu sayının altında kalanlarda aranmıyor. Bu da haliyle bu tür sorunların yaşanmasına neden oluyor...

Aidat Toplanan Binada Temizlik Yapılmıyorsa ne Yapılmalı?

Her apartmanda, belli hizmetler karşılığında aidat ödeme gibi bir durum söz konusudur. Ancak bazı bina sakinleri, hizmetin iyi olmadığını ya da eksik verildiğini düşündüğü için ödememe yoluna başvurmaktadır.

Bu noktada aidat ödememe gibi bir durumdan ziyade aidata itiraz etmek gerekmektedir. Çünkü aidatı ödeme zorunluluğu söz konusudur.

Eğer hizmetin eksik olduğuna inanıyorsanız, bu noktada şu yolu takip edebilirsiniz:

Belirtilmiş olan hizmetin verilmediğine dair bir inancınız söz konusu ise ilk olarak yönetici ile konuşmalı ve bu durumu iletmelisiniz.

Fakat bu konuşma sonrasında değişen bir durum söz konusu değilse aidata itiraz etme hakkınız vardır.

Aidata itiraz etme öncesinde hizmetlerin karşılaştırmasını yapmalısınız.

Eğer bir site içerisinde yaşıyorsanız, diğer binalardaki duruma bakabilir ve o binalarda verilen hizmeti gözlemleyebilirsiniz.

Eğer bir dava açmadan ya da yasal bir şekilde itiraz etmeden böyle bir tavır içerisine girerek, aidatı ödemezseniz, site yönetimi sizin hakkınızda dava açabilmektedir.

Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak için yasal olan hakkınızı kullanabilir ve ilgili mahkemeye giderek, hizmet alamadığınızı ayrıntılı bir şekilde dilekçeniz ile ifade edebilirsiniz.

Hangi Mahkemeye Dava Açılmalıdır?

Aidat ödediği halde tam olarak hizmet alamayan kişiler, Sulh Hukuk Mahkemesi’ne giderek itiraz edebilir ve bu noktada dava açabilirler.

Buna göre ilgili dava için bir dilekçe hazırlanmalıdır. Dava dilekçesinin hazırlanması ve sürecin başarılı bir biçimde sonuçlanması için mutlaka bir avukat ile görüşmeli ve avukatın yönlendirmesi ile hareket etmelisiniz.

Kat malikleri kurul kararının iptali dilekçesi hazırlandıktan sonra ilgili mahkemeye başvuru yapılmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2021, 02:53
YORUM EKLE