banner53

Ahmet Akbalık: Konut Stokunu Büyüten Defolu Projeler

Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, "Doğru projelendirilmiş, doğru yerlerde olan nitelikli ürünler de satışlar devam ediyor. Konut satarken artık tek başına konut değil, çevresini de satıyorsunuz. 30 metrekare salon, 35 metrekare ebeveyn odası ya da 7-8 metrekare ebeveyn odası yapıyor. Ulaşımın olmadığı yere ev dikiyor. Bu evler satılamaz, bunlar defolu projeler"

Ahmet Akbalık: Konut Stokunu Büyüten Defolu Projeler

YANLIŞ YERE YANLIŞ YATIRIMLAR

Sabah'ta yer alan habere göre, Akbalık ulaşım sorunu olan ve planlanmadan inşa edilen yapıların stoku şişirdiğini ifade ederek, "30 metrekare salon, 35 metrekare ebeveyn odası ya da 7-8 metrekare ebeveyn odası yapıyor. Ulaşımın olmadığı yere ev dikiyor. Bu evler satılamaz, bunlar defolu ürünler. Yıllardır bu şekilde yapılıp satılamayan konutlar stok oluşturuyor. Biz tekstilciyiz, yaptığımız ürünlerin defolusu çıkıyor. Biz bunları ikinci kalite olarak üçte bir fiyatına satıyoruz. Bu evler de ikinci kalite. Kimse bu şekilde ayıklamadığı için stok çok büyükmüş gibi gözüküyor. Aslında stoku analiz ettiğinizde stokun üçte biri defolu ürün diyebiliriz" diye konuştu.

Konut stokunun iyi bir incelemeden geçmesi gerektiğini belirten Akbalık, "Doğru projelendirilmiş, doğru yerlerde olan nitelikli ürünler de satışlar devam ediyor. Konut satarken artık tek başına konut değil, çevresini de satıyorsunuz. Bu yüzden çevredeki parametreleri doğru oluşturmanız gerekiyor" dedi.

SATILIP SATILMAYACAĞINA BAKILMADAN KONUT YAPILIYOR

Akbalık, Türkiye'de projelerin finansman desteğine ya da satılıp satılmayacağı gibi durumlara bakılmaksızın projelerin inşa edilmesini eleştirdi. Türkiye'de, yüzde 12 ile 13 oranında markalı konut yapanların olduğunu belirten Akbalık, "Sektörün geriye kalanını isimsiz müteahhitler oluşturuyor. Bugün Türkiye'de konut yapmak isteyen çok rahat bir şekilde sektöre girebiliyor. Bakanlık, müteahhitleri kategorilere ayırdığı kanun ile herkesin sektöre girmesini kontrol altına alacak. Sadece parası olan ya da sadece bu işi bilen sektöre giremeyecek. Para, piyasa bilgisi, bu işi yapma ehliyeti ve diğer kriterleri bir arada bulunduran insanların bu işi yapması gerekiyor" açıkmalarında bulundu.

BÜYÜKYALI'DAN KONUT ALANLAR YATIRIM İÇİN DEĞİL YAŞAMAK İÇİN ALDI

Akbalık, Hollanda’yı örnek göstererek, bir proje yapılmadan önce fizibilitesinin iyice incelendikten sonra, devletin finansman getirmeden yapıma izin vermediğini ekleyerek sözlerine şu şekilde devam etti.

"Ev alanların yüzde 98'i ise yaşamak için aldı. Büyükyalı'nın bu başarısı tesadüf değil. Büyükyalı'yı hayata geçirmeden önce bazı araştırmalar yaptık. Farklı meslek grubundan yaklaşık 40 ismi aynı çatı altında buluşturduk ve arama konferansı gerçekleştirdik" 

"Büyükyalı Bulvar, kendine has tarzlarıyla Türk ve dünya mutfağının en lezzetli yemeklerini sunan seçkin restoran ve kafeleri, ödüllü şefleri, organik pazarı ve gurme marketiyle gastronomi dünyasının yeni ve değişmez merkezi olacak"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER