Ahmet Akbalık: İnşaat Maliyetleri Konut Fiyatlarını Tetiklemeye Devam Edecek

Salgınla mücadele sürecinde artan emtia fiyatları, inşaat maliyetlerini katladı. Artışlar, yeni üretilen konutlara da yansımaya başladı. Bu durum, hem dünyada hem de Türkiye’de pandemi öncesinde üretilen konutlarda vatandaş için alım fırsatı oluşturdu.

Ahmet Akbalık: İnşaat Maliyetleri Konut Fiyatlarını Tetiklemeye Devam Edecek

Tüm dünyayı sarsan salgınla mücadele emtia fiyatlarını yüzde 50’nin üzerinde artırdı. Bu artışlar yeni markalı konut projelerine yansımaya başladı.

Ancak pandemi öncesi düşük kur ve maliyetle inşa edilen markaları konutlar da vatandaş için alım fırsatı oluşturdu.

Türkiye’de gayrimenkul piyasası ve Büyükyalı projesini değerlendiren Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, konuta yatırım yapmak isteyenlerin gözden kaçırdığı noktanın maliyetler olduğunu söyledi.

Akbalık, “Bir ara talep yoktu, arz vardı. Şimdi arz bitti. Bu arz talep dengesiyle yönetilen bir süreç. Elde ürün az, bu sefer fiyatlar hafif hafif yukarı çıkmaya başladı. Gayrimenkul sektörü özellikle markalı konutlarda artık yeni bir raya giriyor” dedi.

Yansıması Kaçınılmaz

Son 1.5 yılda girdi maliyetlerinin ciddi oranda arttığına işaret eden Akbalık, “Başta demir olmak üzere tüm metal ve emtia fiyatlarındaki fiyat artışı inşaat maliyetlerini yukarı yönlü tetiklemeye devam ediyor.

Örneğin Temmuz 2020’de 3 bin liraya alınan demir Mayıs 2021’de 7.600 liraya yükseldi. Buna arsa fiyatları da eklenince konut fiyatları artma eğilimine girdi.

Bugünün koşullarında Büyükyalı’yı hayata geçirmeye kalksak maliyetler en az iki kat daha pahalı. Söz konusu malzemelerdeki yükselişin konut fiyatlarına yansıması kaçınılmaz” diye konuştu.

Bu Fiyattan Almak Hayal  

Büyükyalı’da maliyet artışlarını fiyatlara yansıtmadıklarını açıklayan Akbalık, “Markalı konut üreticileri de projelerine maliyetlerini henüz yansıtmadı. Eldeki stoklar tükeniyor ve yeni projelerin gelme hızı da düşüyor.

Önümüzdeki dönemde bu maliyet ve döviz kuru artışları fiyatlara yansımaya başlayacak. O zaman kendi projemiz adına söylüyorum, ‘bu fiyatlardan konut almak hayal’ olacak” ifadelerini kullandı.

Kirada Geri Dönüş Avrupa Seviyesine İndi 

Gayrimenkulün amortisman süresinin artık Türkiye’de düşmeye başladığını belirten Akbalık, “Eskiden görüyorduk Almanya’da, Amerika’da özellikle ticari gayrimenkullerde amortisman süresi yani kira gelirinin yaptığınız yatırımı karşılama süresi 15 - 20 yıldı.

Şimdi bunu Türkiye’de de görmeye başladık. Eskiden Türkiye’de konutta geri dönüş süresi 40 - 50 yıldı. Şimdi bu süre çok aşağıya 18 - 20 yıla geldi.

Kendi projemizden örnek verecek olursam Büyükyalı’dan bir ev aldığınızda hem bu sürede yatırımın karşılığını alıyorsunuz, hem normalin üzerinde bir kira getirisi var” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2021, 07:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER