Acil Dönüşmesi Gereken Konut Sayısı 300 Bin!

Çöken 5 katlı bina İstanbul’un karşı karşıya olduğu tehlikeyi yeniden hatırlattı. İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, “Acil dönüşmeyi bekleyen bağımsız birim sayısı ise 300 bin” dedi.

Acil Dönüşmesi Gereken Konut Sayısı 300 Bin!

Esenler Belediye Başkanı ve İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, İstanbul’daki kentsel dönüşüm ve deprem çalışmalarını Yeni Şafak’a anlattı...

İstanbul’daki yapı stoğunun bağımsız birim miktarı 7,1 milyon. Bu bağımsız birimlerden 2,5 milyonu 2000 yılı sonrası inşa edilmiş. Dönüşmeyi bekleyen bağımsız birim sayısı 1,5 milyon, acil dönüşmeyi bekleyen bağımsız birim sayısı da 300 bin.”

Dönüşümde Çok İhmalkar

CHP’li belediyelerin kentsel dönüşüm konusunda ihmalkar davrandığını söyleyen Göksu, “Şu anda 300 bin acil dönüşmesi gereken konut var. Dönüşüm yapılması gereken bölge sayısı 68. Bu bölgelerin 13’ünü bakanlık bizzat yönetiyor. 49 bölge 13 ilçe belediyesi sınırlarında. 9 bölge ise İBB’nin sorumluluk alanında. Burada 3 bin 888 bağımsız bölüm var. 2 yıldır soruyorum.

3 bin 888 konutun bir tanesi için tek şey yaptılar mı? Deprem seferberliği diye İstanbul’da 20 bin konut sözü verdiler, 224 binanın yıkılması gerektiğini söylediler, birini bile yapmadılar. 3 ayda bir soruyorum. Yıktınız mı? Eyüp’te başladılar, sıkıntı çıkınca çözemediler. ‘Deprem tehlikedir’ diye bağırmak deprem tedbiri midir?” diye sordu.

Deprem Bütçesi 6 Kat Düşürüldü

İstanbul’un deprem bütçesine değinen Göksu şöyle konuştu: “Kentsel dönüşüm için AK Parti döneminde ayırdığımız bütçe 6 milyar lira. Şimdiki yönetim deprem bütçesini 6 kat düşürdüğü yetmiyormuş gibi bir de 25 milyar lira borçlandırdılar.

Sadece Esenler’e iki ayda harcadığımız miktar 1,5 milyar lirayken, İBB’nin ayırdığı para 250 milyon lira. ‘2021 yılı deprem yılı, 20 milyar katrilyon Merkezi idareden gelecek paranın yüzde 10’unu depreme ayır. Biz de bunu meclisten geçirelim’ dedim.

Deprem konusunda iş yapmak gayret ister, emek ister. Engelleniyoruz diye Tweet attı. Kim engellemiş, söylesin. En büyük engel onun zihniyetinde. Kendi partisinin ilçeleri yüksek riskli yerler olmasına rağmen bir tek kentsel dönüşüm projeleri yok.”

En Büyük Dönüşüm Esenler'de

Tevfik Göksu, kentsel dönüşümde Esenler’i örnek gösterdi: “Esenler’de aşağı yukarı dönüşmesi gereken 98 bin 160 konut vardı. 8 yılda bunların 56 binini dönüştürdük, 42 bini kaldı.

Temmuz gibi büyük bir konut teslimi yapacağız. Bunları dağıtacağız. Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri burada yürüyor. Bir taraftan riskli yapıları dönüştürüyoruz, diğer yandan akıllı kent ve yatay mimari yükseliyor.”

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2021, 08:11
YORUM EKLE