banner53

9 Ayda 1,2 Milyon Konut Satıldı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül Konut Satış İstatistiklerini açıkladı. Buna göre,2020 Eylül'de Türkiye genelinde 136 bin 744 konut satıldı. Konut satışlarında İstanbul 25 bin 399 satışla ilk sırada yer aldı. Sektör temsilcileri, 2020 Eylül konut satış verilerini değerlendirdi. 

9 Ayda 1,2 Milyon Konut Satıldı!

“Türkiye’nin başarılı pandemi mücadelesi, yabancı yatırımcı talebini tetikledi”

Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, “TÜİK’in açıkladığı eylül satış rakamlarına göre, satışlar yılın ilk 9 ayında 1 milyon 161 bin 278 konut satışı ile 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 34,2 artış gösterdi, Faiz oranlarındaki bir miktar yükseliş, son dönemdeki agresif talep artışını eylülde yeniden tanımladı.

Faiz oranlarının yüzde 1’in altında seyretmesinin, bu dengeyi muhafaza edeceğine inanıyoruz. Eylül satış rakamlarında, ağustosta başlayan yabancı yatırımcı taleplerindeki artışın giderek hız kazandığını görüyoruz. Geçtiğimiz ay yüzde 8 ile başlayan artış, eylülde yüzde 26.1’e ulaştı.

Pandeminin sarsıcı etkilerinin görüldüğü dönemde beklemeye geçen yatırımcılar, bu dönemde Türkiye’nin sergilediği başarılı pandemi yönetiminin de etkisiyle sektörümüze yöneldi. Bu da yabancı yatırımcıların sektörümüze yatırım kararı almasını tetikledi.

Sağlık, turizm ve gayrimenkul sektörü birbirini destekleyen, birbirinden beslenen sektörler. Pandemi ile birlikte bu 3 sektör arasındaki doğrudan ilişki bir kez daha gözler önüne serildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın yabancı yatırımcıların konuta kolaylıkla ulaşabilmesi yönünde 12 ülkede temsilcilik açma girişimi, talepteki yükselişe hız kazandıracak.

Satışlardaki artışın yerli tarafındaki talebin korunması, yabancı yatırımcı oranındaki artışın hız kazanmasıyla yılsonuna kadar artış yönlü bir grafik sunacağını söyleyebiliriz. Böylece yılsonu hedefimizin üzerine çıkabiliriz. 2021’in temellerini attığımız bir dönemdeyiz.

Sadece ocak-ağustos döneminde 1 milyon 25 bin adet konut satıldı. Yılsonunda ise başta pandemi olmak üzere tüm olumsuz gelişmelere rağmen 1,4 milyon adet konut satışı bekliyoruz.”

“Başarılı sağlık sistemimiz, sektöre yabancı yatırımcı getirdi” 

Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, “TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre, eylül ayında satışlar bir miktar düşse de ocak-eylül döneminde toplam yüzde 34.2 artış gösterdi. Faiz oranlarının yüzde 1’in altında seyretmesi, yatırımcı açısından en kritik noktayı oluşturuyor.

Her kesimden yatırımcıyı bankalarla işbirliğine çağıran destek paketiyle rekor kıran satışların, yüzde 1’in altında faiz oranının devamlılığı sağlanarak, dengeli bir artış trendi yakalayacağına inanıyoruz. Düşük kredi kampanyası devam ederse ipotekli satışlar da tekrar artışa geçebilir.

Geçtiğimiz ay yüzde 8 ile artışa geçen yabancı yatırımcı oranı eylülde ciddi bir ivme kazandı. Uluslararası ticaretin kaldığı yerden devam etmesi, uçuşların başlamasıyla eylülde yabancı yatırımcı oranında yüzde 26.1’lik bir atış yaşandı.

Mart ayından bu yana çok iyi organize edilmiş, topluma fayda sağlama esasına göre şekillenmiş sağlık sistemimiz, çok başarılı bir sınavdan geçti. Buradaki başarı, inşaat sektörüne yabancı yatırımcı getirdi. Uçuşların açılmasıyla birlikte planlanan yatırımlar gerçeğe dönüşüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız da yurt dışında yabancı yatırımcıların sektörümüze yönelik yatırımlarında, bulundukları ülkelerden işlem yapabilmelerini sağlayarak yabancı sermaye akışını hızlandıracak.

Türklerin yoğun yaşadığı ve Türkiye’den en fazla konut alan yabancıların ülkelerinde temsilcilik açılarak çok önemli bir adım atılacak. Dövizdeki hareketliliğin de etkisiyle yabancı yatırımcı, Türk inşaat sektörünü güvenilir ve katma değerli yatırım aracı olarak görüyor.

Yılın kalan döneminde artışa geçen yabancı yatırımcı oranları, en çok konuştuğumuz konular arasında yer alacak. Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği olarak yabancı yatırımcıların sektörümüze yatırım yapmalarını kolaylaştıran her adımı destekliyoruz.

Derneğin kurucu üyelerinden biri olarak ifade etmeliyim ki, yurtdışından Türkiye’ye nakit akışı sağlama konusunda sıkıntı yaşanıyor. Bu konunun çözüme ulaştırılması yabancı yatırımcı oranını daha da yukarılara taşıyabilir.

Öte yandan azalan stoklar, yeniden masaya yatırılan proje planları da şirketlerin gündeminde olacak. Önümüzdeki yılı hedeflenen rakamlarla kapatarak yeni projelerle dolu bir yıla merhaba diyeceğiz.”

“Türkiye’nin pandemide verdiği sınav, yabancı yatırımcıyı hareketlendirdi”

İnsay YapıYönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “TÜİK rakamları, satışların yılın ilk 9 ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34.2 artış gösterdiğini ortaya koyuyor. Hazirandan bu yana geçen 3 ayda rekor kıran satışlar, eylülde artışa geçen faiz oranından etkilendi.

Geldiğimiz son aşamada, faiz oranlarının yüzde 1’in altında seyretmesinin, satışlardaki ortalama artış hızını koruyacağını düşünüyoruz. TÜİK’in açıkladığı eylül rakamları, yabancı yatırımcı iştahının beklediğimiz şekilde arttığını gösteriyor.

Geçtiğimiz ay yüzde 8 ile yükselişe geçen satışlar, eylülde yüzde 26.1 ile hız kazandı. Ülkemizden konut alan yabancı yatırımcı profili de gelişiyor. Türk inşaat sektörü, yabancı yatırımcı için işlerini geliştirebilecekleri, yaşamlarını taşıyabilecekleri bir kapı olarak değerlendiriliyor.

Yabancı yatırımcı son dönemde ülkemizin pandemi döneminde sergilediği örnek mücadeleden çok etkilendi. Buradan hareketle ülkemizi güvenli bölge, sektörümüzü de güvenli yatırım aracı olarak tanımlıyorlar. Türkiye’nin pandemi döneminde verdiği sınav, sektörümüzde yatırıma dönüşüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın Türklerin en çok yaşadığı 12 ülkede temsilcilik açma kararı, yatırımları daha da artıracak. Almanya, İngiltere, Yunanistan, Avusturya, Hollanda, Danimarka, Norveç, Rusya, Belçika, Katar, Azerbaycan ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri çok önemli pazarlar. Yılın kalan döneminde giderek yükselen yabancı yatırımcı oranlarını konuşacağız.

İçerisinde bulunduğumuz dönemde sektörümüzde yabancı şirketler de girebilir, yabancı ortaklıkları da konuşabiliriz. Bu dönem, 2021 için çok önemli gelişmelere ışık tutacak”

"Kamu bankaları, faiz cephesinde yalnız kaldı"

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ise konut ihtiyacı olan vatandaşların faiz yükü altında ezilmesini istemeyen devletin kamu bankaları öncülüğünde hayata geçirdiği olumlu sürecin, özel finans kurumlarının destek sağlamaamsı sebebiyle etkisini yitirmeye başladığını belirtti.

Durbakayım, "Kamu bankalarının yalnız kalmasına ve faizlerinin tekrar yükselme eğilimi göstermesine bağlı olarak eylülde yaşanan yüzde 6,9 daralma, beklentimizin çok altında kaldı. Bunun temel nedeni, birçok kurumsal konut üreticilerinin özsermayelerinden destek vererek faiz yükünün büyük bir kısmını üstlenmesidir" diye konuştu.

Konutta kullanılan kredinin 250 alt sektörü besleyen inşaata direkt reel katkı sağladığına dikkat çeken Durbakayım, "Türkiye ekonomisinin tekrar eski gücüne kavuşması ve çarkların dönmesi için kamu bankaları vasıtasıyla devletin yaktığı kıvılcıma özel bankalar ve firmalar da destek vermeli" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 19:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER