banner53

65 Yaş Üstü Tapuda İşlem Yapabilir mi?

Tapu dairelerinde satış, ipotek ve satış&ipotek işlemleri dışındaki işlemler için getirilen kısıtlama bugün son erdi. Bu kapsamda 65 yaş üstü için, bizzat veya başkaları adına vekil/temsilci sıfatı ile yapacağı işlemler için getirilen yasakta sona erdi.

65 Yaş Üstü Tapuda İşlem Yapabilir mi?

Koronavirüs salgınının yayılımının en aza indirilmesi ve salgının etkilerinin azaltılması amacıyla Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından bazı tedbirler alınarak uygulamaya konulmuştu. 

Alınan tedbirler kapsamında Satış, ipotek, satış-ipotek ve vatandaş talebinin olmadığı resmi yazı ile yapılan tapu işlemleri dışındaki talepler karşılanmıyordu. Tapu Müdürlüklerinde uygulanmaya konulan kısıtlamalar bugün sona erdi. 

Bu kapsamda da 65 yaş üstündekilerin talepleri için getirilen kısıtlama bugün sona erdi. Ancak 65 yaş üstü için halen sokağa çıkma kısıtlması devam ediyor.

Bununla birlikte İçişleri Bakanlığının 65 Yaş ve Üstü ile Kronik Rahatsızlığı Olanlara Sokağa Çıkma Yasağı Ek Genelgesi doğrultusunda mülki amirce düzenlenen seyahat belgesi olanların (izin belgesi) talepleri karşılanabilecek.

Ancak yeni durumla ilgili uygulamalarda farklılıklar olabilir.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2020, 03:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut kuskapan
Mesut kuskapan - 4 ay Önce

Kolay gelsin Benim 85 yaşında dedem var Ben onun torunuyum bana köydeki tarla üstüme verecek yalnız Bununla ilgili sağlık raporu gerekiyor mu hayatta ne yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim

EMLAK GÜNDEMİ: Sağlık raporu almanız ileride doğacak sorunları bertaraf eder. Almanız yararınıza olur.

Göksel karadadaş
Göksel karadadaş - 5 ay Önce

65 yaş üstü bir bayandan tarla satın alsam ilerde bu bayanın çocukları herhangi bir dava açabilir mi

EMLAK GÜNDEMİ: Kişileri yaş sınırlaması olmaksızın mallarını diledikleri gibi kullanma özgürlüğüne sahip. Size satılan ve devri gerçekleşen gayrimenkul için kimse bir şey yapamaz.

Nursel
Nursel @Göksel karadadaş - 4 hafta Önce

Babam 73 yaşında 3 ay önce evat etti 1 sene önce biz den habersiz çok ucuz fiata arsa satışı yapmış. akrabalar .babamızı kandırmışlar değerli bir yeri ucuza satmış gidin itiraz edin diyolar sizce ne yapabilirim

EMLAK GÜNDEMİ: Bu satışta para transferi olmuşsa yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Babanızın son döneminde sağlık sorunları varsa ve bunu belgelendirebiliyorsanız yine de dava açabilirsiniz.

Ahmet
Ahmet - 3 ay Önce

Benim annem 92yasinda suan oturduğum daireyi benim üzerime verebilirmi

EMLAK GÜNDEMİ: Ev annenizin üzerine ise evet size devredebilir ancak bu ilerde diğer mirasçıların size karşı miras kaçırma davası açmalarına engel değildir.

Mahir kocatepe
Mahir kocatepe - 5 ay Önce

Abim 65 yaş ūstū bana tabu işlemleri için vekalet verebilirmi

EMLAK GÜNDEMİ: Evet verebilir.

Mustafa özenir
Mustafa özenir - 4 ay Önce

86 yaşında bir amcadan tarla aldım tapu da akli dengesi yerinde diye sağlık raporu falan istemediler .parasını hata yaptım elden verdim şimdi çocuklarından biri tarlayı geri alabilmek icin uğraşıyor sizce geri alabilir mi şimdiden teşekkürler

EMLAK GÜNDEMİ: Parayı verdiğinize dair şahidiniz varsa eliniz güçlenir.

Aysel Er
Aysel Er - 3 ay Önce

Tapusu adıma kayıtlı yayla evimin tapusunu 86 yaşindaki annemin üstüne yaptırmak istiyorum tapu dairesinde sorun olurmu

EMLAK GÜNDEMİ: Sıkıntısız devredersiniz.

Fatma
Fatma - 5 ay Önce

75 yaş üstü babam çocuklarına malları tapudan devredebilir mi?

EMLAK GÜNDEMİ: Neden edemesin? Kişilerin mallarını tasarruf hakkı yaşlarına bağlı değildir. Ancak sağlık sorunları varsa ve belgelerle sabitse durum değişir.

Aynur Büyükçapar
Aynur Büyükçapar - 4 ay Önce

Babam 70 yaşında. Devremülk sozlesmesi yapmis, noter tastikli degil ve de saglik raporu sunmadan yasal midir. Cunku biz vazgecmek istiyoruz. Kalp rahatsizligi var. Nasil bir yol izlememiz lazim.

EMLAK GÜNDEMİ: Yasal cayma süresi geçmemişse vaz geçebilir. Sözleşme elinizdeyse tüm ayrıntılar yazılıdır. Sağlık raporu her durumda istenmez ayrıca. Eğer bedelsiz cayma süresi geçmişse de belli bir tazminat bedeli ödeyerek de sözleşmeden cayılabilir.


SIRADAKİ HABER