banner53

65 Yaş Üstü için Emlak Vergisi Ödemeleri 16 Haziran'da Sona Eriyor

Salgın nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş üstü için emlak vergisi ödemelerinde sona gelindi. Emlak vergisi ödemekle mükellef 65 yaş üstü kişilerin 16 Haziran'a kadar beyanname vermeleri gerekiyor.

65 Yaş Üstü için Emlak Vergisi Ödemeleri 16 Haziran'da Sona Eriyor

Gelir İdaresi Başkanlığı, yeni normalleşme süreciyle sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan 65 yaş ve üstündeki mükelleflerin yerine getirilmesi gereken beyan ve ödeme yükümlülüğüne ilişkin duyuru yayınlandı.

Duyuruda, koronavirüs tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzeri olması nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması kapsamına giren mükellefler ve meslek mensuplarının mücbir sebep dönemine ilişkin verilemeyen beyanname ve bildirimlerinin, sokağa çıkma kısıtlamasının sona ereceği günü takip eden 15'inci günün sonuna kadar uzatıldığı hatırlatıldı.

Buna göre, kısıtlamadan muaf tutulan 65 yaş ve üstündeki mükellefler, mücbir sebep dönemine ilişkin beyanname ve bildirimlerini 16 Haziran gün sonuna kadar verecek.

Bu beyanname ve bildirimlere istinaden tahakkuk eden vergiler de aynı sürede ödenecek.

1 Haziran itibarıyla verilme süresinin son gününe 15 günden fazla gün kalan beyanname/bildirimlerin verilme ve bunlara istinaden tahakkuk eden vergilerin ödenme süresi olarak kanuni süreler dikkate alınacak.

KİMLER VERGİ ÖDEMEYECEK?

Vergi ödememe hakkına sahip mülk sahipleri de var.

-- En fazla brüt 200 metrekare ve tek konuta sahip olan

-- Hiç geliri olmayan ev hanımları ve işsizler,

-- SGK’dan (SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı) aldıkları emekli aylığından başka geliri olmayan emekliler (ve bunların dul ve yetimleri)

-- Engelliler,

-- Gaziler,

-- Şehitlerin dul ve yetimleri, indirimli (sıfır oranlı) bina vergisi uygulamasından yararlanabilirler.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2020, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER