banner53

3 Büyük Kentte İlçe Konut Satış Performansları

TÜİK verilere göre Türkiye'de satılan konutların büyük kısmı büyük şehirlerde özellikle de 3 büyük şehir İstanbul, Ankara ve İzmir’de satılıyor. Emlak yatırımcısı için en önemli veri, ilçe bazında gösterilen performans; yani konut geri dönüş süreleri. İşte 3 büyük şehirde performansı yüksek ilçeler...

3 Büyük Kentte İlçe Konut Satış Performansları

Türkiye’de konut satışlarının lideri İstanbul. Gerek nüfusu gerek de yapılan konut yatırımlarının sıklığı nedeniyle İstanbul liderliği hiçbir ile kaptırmıyor. Bu yılın ilk 3 ayında 256 bin 433 konut satıldı. 47 bin 57 adetle İstanbul yine ilk sırada yer aldı. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izliyor. Peki ilçelerde durum ne? Posta'dan Meltem Kara'nın haberi...

İSTANBUL'UN GÖZDE İLÇESİ ESENYURT

İstanbul’da en fazla konut Esenyurt’ta satılıyor. Bu yılın ilk üç ayında Esenyurt’ta 7 bin 107 konut el değiştirdi. Esenyurt’un liderliğinde, konutların İstanbul geneline göre daha ucuz olması ve çok fazla konut projesinin burada inşa edilmesi etkili oluyor. Ayrıca binlerce konutluk markalı projelerin tamamlanmasının ardından toplu olarak tapuya başvurması da Esenyurt’u liderliğe taşıyor. Esenyurt aynı zamanda İstanbul’da en fazla konut stokuna (satılmayı bekleyen konut) sahip olan ilçe.

İstanbul’da Esenyurt’un ardından Pendik, Sancaktepe, Başakşehir, Kadıköy ve Beylikdüzü geliyor.

İSTANBUL'DA EN AZ KONUT BEYKOZ'DA SATILIYOR

İstanbul’da en az konutun satıldığı ilçe ise Beykoz. İlk 3 ayda Beykoz’da sadece 72 konut el değiştirdi. Bunun nedeni, ilçenin düşük konut stokuna sahip olmasının yanı sıra burada daha çok villa tarzı yapılaşma olması nedeniyle fiyatların yüksek seyretmesi. Beykoz’un ardından Beyoğlu, Güngören, Bayrampaşa, Beşiktaş ve Sarıyer de konut satışlarının en düşük olduğu ilçeler olarak sıralanıyor.

ANKARA'DA KEÇİÖREN ÖNE ÇIKIYOR

Ankara’daki duruma da bakacak olursak, bu yılın ilk üç ayında başkentte 25 bin 94 konut satıldı. En çok konut satılan ilçe ise 3 bin 785 ile Keçiören oldu.

Keçiören’i 3 bin 745 ile Mamak, 3 bin 690 ile Çankaya izledi. Ardından Yenimahalle (2 bin 664), Altındağ (2 bin 283) ve Sincan (2 bin 143) geldi. Etimesgut 2 bin 101 satış ile son sırada yer aldı.

İZMİR'DE BUCAK 

En çok konut satışı gerçekleşen kent sıralamsında İzmir 3'üncü sıarad yer alıyor. İzmir'de, Bu yılın ilk üç ayında 14 bin 564 konut el değiştirdi. İzmir’de en çok konutun satıldığı ilçe ise 1921 adetle Buca oldu.

Buca’yı, Karşıyaka (1500), Çiğli (1472), Torbalı (1152), Karabağlar (945), Menemen (886), Bornova (819) ve Konak (701) izledi. Bayraklı, 634 adetle en son sırada yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2019, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER