2B Araziler ve Hazineye Ait Tarım Arazileri için Yarın Son Gün!

2B araziler ve Hazineye ait tarım arazilerinin satışından daha fazla hak sahibinin yararlanabilmesi için uzatılan süre 16 Aralık'ta (yarın) sona eriyor.

2B Araziler ve Hazineye Ait Tarım Arazileri için Yarın Son Gün!

YÜZDE 50 İNDİRİMLİ

Kamuoyunda 2/B yasası olarak bilinen 6292 sayılı Kanun uyarı kapsamında, Hazine adına orman sınırları dışında bulunan hak sahiplerine satışı uygulaması devam ediyor.

Tarımla geçimini sağlayan vatandaşlara ve çiftçilere belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan tarım arazileri hak sahiplerine rayiç bedellerinin yüzde 50'si oranında indirimli ve faizsiz 6 yıl vadeli olarak satılıyor.

Bu kapsamda 2012 yılından bu zaman kadar 791 bin hak sahibine yaklaşık 556 bin 2B arazi satışı gerçekleşti. Toplam değeri 11,8 milyar lira olan satış bedelinin 8,8 milyar lirası tahsil edildi, geri kalan bedel ise taksitler halinde ödeniyor.

Tarım arazilerinin satışından bu zamana kadar 65 bin kişi yararlandı. Toplam 51 bin tarım arazisi, 790 milyon lira bedelle satıldı. Bu bedelin 350 milyon lirası tahsil edildi.  Bu düzenlemeden, tarım arazileri satışlarında başvuru ve ödeme sürelerini kaçıran 27 bin kişi ve 2B arazi satışlarında bu süreleri kaçıran 130 bin kişi olmak üzere toplam 157 bin vatandaşın faydalanması planlanıyor. 

YORUM EKLE