banner53

2020 Deprem Testi Ücreti Ne Kadar?

Yaşanan her deprem sonrası 81 ilde vatandaşlar evlerinin depreme karşı dayanıklı olup olmadığını tekrar düşünmeye başlıyor. Deprem testi fiyatları binaların kat sayısına göre değişkenlik gösteriyor. 3 bin liradan başlayan fiyatlar, 10 katlı binalar farklı yönetmelik kapsamına girdiği için 15 bin liraya kadar çıkabiliyor.

2020 Deprem Testi Ücreti Ne Kadar?

KATA GÖRE FİYATLAR DEĞİŞİYOR

10 kata kadar olan binalar Riskli Bina Tespit Yönetmeliği çerçevesinde değerlendirilirken, 10 katı aşan binalar Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’ne tabi oluyor. Bu durumda her kat için deprem testi yapıldığı için fiyatlar da aynı doğrultuda yükseliyor.

Test fiyatlarının binanın kat sayısına ve metrekaresine göre değiştiğini belirten deprem testi yapan bir firmanın yetkilisi Mustafa Öz, “Toplam inşaat alanı 1.800 metrekare olan bir apartman için test fiyatı 3 bin lira. 1.800 - 2.000 metrekare bir alan için 3 bin 500 lira oluyor. Eğer bina 10 katın üzerindeyse Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği kapsamına giriyor. Bu durumda her kata ayrı test yapılması gerekiyor ve kat başına fiyat ise 1.350 lira. Bu rakamlara KDV dahil değil” 

FİYAT 3 BİN LİRADAN 15 BİN TL'YE KADAR ÇIKIYOR

İnşaat sektörünün son dönemde sıkıntılar yaşadığını belirten Deprem testi yapan bir diğer firmanın Genel Müdürü Tolga Hamat , “Kurumsal şirketler, site yöneticileri, bina sahipleri herkes binalarının sağlamlığını kontrol ettirmek istiyor. Deprem testinde çok sayıda veri inceleniyor. 10 katlı bir binanın deprem testinde yasa gereği her kat için ayrı test yapılması gerekiyor. Bu nedenle maliyet 15 bin liraya kadar çıkabiliyor.”

İnsanların çoğunlukla bilgi almak için aradıklarını söyleyen bir diğer firma yetkilisi İbrahim Sarıoğlu, “Binayı nasıl güçlendiririz diye soruyorlar. İnsanlar taşınma telaşına girmek istemiyor. Bunda okulların açılmasının da etkisi var. Düzenlerini bozmak istemiyor.” açıklamasında bulundu.

Sarıoğlu, fiyatların 3 bin lriadan başladığını, 10 katı aşan binalarda ise bu rakamın değiştiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2020, 03:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER