100 Bin Konuta İlk Gün Büyük İlgi: 17 Bin Kişi Başvuru Yaptı!

Türkiye’nin 81 ilinde inşa edilecek 100 bin sosyal konut için başvurular dün başlamıştı. İlk günden sosyal konutlara 17 bin 506 bin başvuru yapıldı. En çok talep 6 bin 387 başvuruyla İstanbul’dan geldi.

100 Bin Konuta İlk Gün Büyük İlgi: 17 Bin Kişi Başvuru Yaptı!

EN YÜKSEK BAŞVURU İSTANBUL'DAN GELDİ

Hurriyet'te yer alan habere göre, 240 ay vade ve 0.49 faiz oranı fırsatını gören vatandaş elini çabuk tuttu. İlk günden sosyal konutlara 17 bin 506 bin başvuru yapıldı. En çok talep 6 bin 387 başvuruyla İstanbul’dan geldi. Sosyal konutlar için başvurular 15 Ocak’a kadar sürecek. Ziraat Bankası şubelerinden yapılacak başvuruda 2+1 daire için 500 lira, 3+1 daire için 1000 lira başvuru bedeli yatırılacak. Hak sahibi belirleme kurası noter huzurunda gerçekleştirilecek. Kurada konut almaya hak kazanamayan vatandaşlar başvuru bedelini geri alabilecek.

DÜŞÜK TAKSİTLERLE EV SAHİBİ OLMA FIRSATI

Dar gelirli vatandaşlar yüzde 10 peşinat, 240 ay vade ve 0.49 faiz oranıyla ev sahibi olabilecek. 2+1 konutların fiyatları 140 bin ila 180 bin lira arasında, 3+1 konutların fiyatları ise 160 bin lira ile 210 bin lira arasında değişecek. En uygun fiyatlı 2+1 konutta taksitler aylık 894 lira, en uygun fiyatlı 3+1 dairede taksitler 1022 lira olacak. İstanbul’da 5 bin 750 konut Tuzla’da, 3 bin 750 konut Arnavutköy’de, 500 konut Başakşehir’de inşa edilecek. İstanbul’da planlanan Sancaktepe ve Şile projeleri ise beklemeye alındı. Ankara’daki projeler Sincan, Beypazarı ve Nallıhan ilçelerinde yapılırken, İzmir’de Aliağa, Karabağlar, Kemalpaşa, Seferihisar ve Selçuk ilçeleri seçildi. Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri için konut sayısının yüzde 10’u kadar kontejan ayrılacak. En az yüzde 40 engelli olan vatandaşlara da konut sayısının yüzde 5’i kadar kontejan ayrılacak. 81 il için belirlenen projeler ve detayları toki.gov.tr adresinde yer alıyor.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Sosyal konutlara başvuru şartları ise şöyle; Proje il ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet etme şartı aranacak. Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce TOKİ’den konut satın almamış olması gerekecek. Aylık hane gelirinin en fazla net 5 bin 500 lira olması şartı aranırken, (İstanbul için 6.000 lira ) bir hane halkı adına yalnızca bir başvuru yapılabilecek. Başvuruları yapacakların 25 yaşını tamamlamaları da gerekiyor. TOKİ tarafından yapılan açıklamaya göre şehit aileleri ödemelere teslim sonrası başlayacak.

TOKİ 100 Bin Konut Nerelere Yapılacak?

100 Bin Konut Projesi'ne e-Devlet'ten Başvuru Yapılabilecek!

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2019, 12:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bal çiçek
Bal çiçek - 5 ay Önce

Annem ikinci evliliğini yaptı altı yıldır evliler annemle evliliğinden önce evi ve iki arsayı almış adam iki çocuğu var ilk eşinden şimdi annemden habersiz babalarına boşanma davası açtırmıskar annem evden uzaklaştırma aldırdı şiddet ve hakaret küfür var şimdi de elektrik doğalgaz kestirdi annemin ne gibi Hakları var

EMLAK GÜNDEMİ: Boşanma durumunda evlilik öncesi alınan mallar paylaşılmaz. Evlilik birliği içerisinde alınan mallar ise paylaşılır.