banner53

100 Bin Konut Mağduru Adına Meclis'e Soru Önergesi

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, sayıları 100 bini bulan konut mağdurlarının sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. 

100 Bin Konut Mağduru Adına Meclis'e Soru Önergesi

Hamzaçebi, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yanıtlaması istemiyle Meclis'e sunduğu soru önergesinde şunları söyledi:

‘'Türkiye Konutla Dolandırılanlar Hak Sahipleri Platformu adı altında bir araya gelen mağdurlar sorunun sadece Esenyurt'la sınırlı olmadığını, İstanbul'un Tuzla ilçesi ile Türkiye'nin diğer bazı illerinde de benzer sorunların olduğunu, bu çerçevede mağdur olanların sayısının yaklaşık olarak 1000 bin kişi düzeyinde olduğunu ifade etmişlerdir.  Adı geçen Platformun mensupları kendilerinden ön ödemeli konut satış sözleşmeleri ile para toplanan ve çoğunluğu toplumun dar veya orta-alt gelir grubuna mensup tüketicilerin yaklaşık olarak yüzde 60 ila 70'inin dolandırıldıklarını ifade etmişlerdi. Söz konusu kişiler bu süreçte Esenyurt Belediyesi ile Tüketici Korunması Hakkında kanunu uygulamaktan sorumlu olan Ticaret Bakanlığı'nın görevini yapmadığını ileri sürmüşlerdiri. Bu şirketler kampanyalı konut satışları için bakanlıktan izin aldılar mı?" 

KONUT MAĞDURLARI YARDIM BEKLİYOR

Emlak Kulisi'nden Ceren Yörük'ün haberine göre, Hamzaçebi verdiği soru önergesinde, “Kampanyalı satışlar veya ön ödemeli konut satış sözleşmeleri kapsamında bakanlıkça kanunlara aykırı hareketler nedeniyle hangi idari para cezaları kesilmiştir” diye sordu.

Konut sahibi olabilmek için yıllarca dişlerinden tırnaklarından artırarak ödemelerini yaptıkları halde konutlarını alamayan konut mağdurlarının konutlarını alabilmeleri için hazırladığınız bir plan var mı?

21. yüzyılın en büyük soygunu. Esenyurt, Tuzla ve Türkiye’nin diğer yerlerinde konut satış vaadiyle dolandırılan yaklaşık 100 bin hak sahibi ile ilgili olarak Soru Önergesi verdim. Zamanın Esenyurt Belediyesi ile Ticaret Bakanlığının sorumluluklarını takip edeceğiz

Hamzaçebi'nin verdiği soru önergesi şu şekilde:

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER