banner53

10 Adımda Ev Kiralama Rehberi

Ev kiralamak almak için her ayrıntıya dikkat etmek ve özenli bir araştırma yapmak gerekir. Ev alımı ciddi bir meseledir ve satın alma sürecinde belirli bir strateji oluşturulmalıdır. Bu konuda bilgi arayanlar, ev satın alma rehberi ile hazırlıklarını tamamlayabilir.

10 Adımda Ev Kiralama Rehberi

İhtiyaçlarınıza Göre Bütçenizi Belirleyin

Ev kiralamadan önce ihtiyaçlarınızı ve bütçe aralığınızı belirleleyerek karar verme sürecinde evin beklentilerinize uygun olup olmadığını hızlıca anlayabilirsiniz.

Beklentilerinizi Karşılayacak Konumu Seçin

Gayrimenkulün toplu taşıma noktalarına, alışveriş merkezi, üniversite, eğitim kurumu ya da hastane gibi konumlara uzaklığını değerlendirerek kiralamak istediğiniz evin sahip olduğu sosyal imkanları ve çevresel şartları öğrenebilirsiniz.

Bölgedeki Değer Değişimini İnceleyin

Kiralık metrekare fiyatlarını kolaylıkla inceleyebilir, nüfus yaş dağılımı ve eğitim durumu gibi demografik bilgilere ulaşarak beklentilerinize uygun evi seçebilirsiniz.

Gayrimenkul Danışmanlarından Destek Alın

Gayrimenkul danışmanları, uygun kiralık ev arayışınızdan kira kontratı hazırlanma sürecine kadar size her aşamada yardımcı olabilir.

Evin Çevresini Gezerek Sosyal İmkanlarını Öğrenin

Kiralama kararı vermeden önce evin bulunduğu muhiti gezerek; çevresel şartların ihtiyaç ve beklentilerinizi ne oranda karşıladığını öğrenebilirsiniz.

Depozitoyu Netleştirin

Ev kiralarken kiracı tarafından ev sahibine depozito yani güvence teminatı verilir. Kira sözleşmeniz bittiğinde bazı şartlara bağlı olarak bu depozitoyu geri alabilirsiniz.

Kira Sözleşmesinin Şartlarını Belirleyin

Evi kiralamaya karar verdiyseniz ev sahibi ile anlaşarak tüm şartları ayrıntılı bir şekilde kira sözleşmesine yansıtmalısınız.

Taşınma Sürecini Planlayın

Planlama yapmak ve gerekli kontrolleri gerçekleştirmek, taşınma sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlamanızı sağlar.

Adres Değişikliğini Bildirin ve Faturaları Üzerinize Alın

Yeni bir adrese taşındıktan sonra 20 iş günü içerisinde ikametgah değişikliği yapmanız gerekir. Sonrasında elektrik, su ve doğal gaz faturalarını üzerinize almayı unutmayın.

Sigorta Yaptırmayı Unutmayın

Gayrimenkulü kiraladıktan sonra güvenli ve problemsiz bir ikame süreci geçirmek için konut ve eşyalarınızı sigorta şirketleri tarafından sağlanan sigorta ile güvence altına alabilirsiniz.

İçerik Sahibinden.com'dan Alınmıştır...

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2020, 03:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER