Ziraat'te Konut Kredisi Masrafları Ne Kadar?

Ziraat Bankası kampanyalı konut kredisi dahilinde yüzde 0.99 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor. Peki konut ürünü için ne kadar dosya masrafı ve zorunlu sigorta uyguluyor?

Ziraat'te Konut Kredisi Masrafları Ne Kadar?

kredipazari'nda yer alan habere göre, Ziraat Bankası güncel olarak diğer kamu bankaları ile beraber en düşük konut kredisi faiz oranlarını sunuyor. Banka 500 bin liraya kadar kredi kullandırımları için yüzde 0.99, üzeri tutarlar için ise yüzde 1.19 faiz oranı ile kredi sunuyor.

MASRAFLAR

Ziraat Bankası konutun krediye değer tespiti için 573 ile 2.068 lira arasında ekspertiz ücreti talep ediyor. Ayrıca yaklaşık 50 lira DASK prim tutarı alıyor. Banka ipotek tesis ücreti olarak 130 lira, kredi tahsis ücreti için de kredinin yüzde 0.50’si kadar komisyon alıyor. Söz konusu oran 150 bin lira tutarlı konut kredisi için bu oran 750 liraya denk geliyor.

Ziraat Bankası konut kredisi ürünlerine ek olarak kredi süresince zorunlu olarak hayat ve konut sigortası uyguluyor. Bu sigorta tutarları kişiye göre değişiklik göstermekle beraber yıllık hayat sigortası için ortalama 110 lira, yıllık konut sigortası için ise ortalama 180 liraya karşılık geliyor. Ayrıca kredinin vade süresince konut üzerine ipotek konuluyor. Ziraat Bankası kampanyalı konut kredisinin yıllık maliyet oranı da yüzde 12.8’e denk geliyor.

KREDİ HESAPLAMA

Ziraat Bankası’ndan kampanyalı konut kredisi için 150 bin lira tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık taksitleri yaklaşık 2.150 lira oluyor. Kredinin vade sonunda masraflar hariç toplam geri ödemesi de 257 bin liraya denk geliyor.

YORUM EKLE