banner53

Ziraat Bankası'ndan Uygun Faizli Arsa Kredisi

Ziraat Bankası müşterilerine arsa kredisi imkanı veren bankaların başında yer alıyor. Konut kredileri bağlamında sağlanan arsa kredisi ödemelerinde müşterilere hem faiz oranlarında hemde ödeme seçeneklerinde uygun koşullar sağlanıyor.

Ziraat Bankası'ndan Uygun Faizli Arsa Kredisi

Arsa kredisiipotek zorunluluğu ile başvuru sahibine verilen bireysel bir kredi türüdür. Şahsın alacak olduğu arsa imarlı ise banka o arsayı ipotek eder. İmarlı değilse de, şahsa ait farklı bir gayrimenkul ipotek edilir. 

Bankaların taksitli arsa kredileri limiti ise banka özelinde değişebiliyor. Arsa yatırımı yapacak olan vatandaşlar kredi kullanmak istediklerinde hemen hemen her bankadan özel kredi kullanabilirler.

Devlet bankaları ile özel bankalar arsa kredisi, katılım bankaları ise arsa finansmanı kapsamında müşterilerinin taleplerini karşılayabilirler.

Ziraat Bankası Arsa Kredisi 

Ziraat Bankası arsa finansmanı alınacak olan arsa belediye sınırları içerisinde ve imarlı olması şartıyla verilen bir kredidir. Yani banka sadece imarlı arsaya ipotek koyar.

Bazı olağan dışı durumlarda bankanın başka bir teminat istemesi de mümkün olabilir fakat her zaman ilk seçenek imarlı arsadır.

Ziraat, arsa kredisi alacak olan müşterilerine 60 aya kadar uzanan vade seçeneklerini sunar.

Kredi kullanım oranı ise diğer bankalarda olduğu gibi ekspertiz değerinin yüzde 50'sidir. Yani, ekspertiz değerinin yarısını banka finansman olarak sağlar.

Alınabilecek minimum kredi tutarı 5.000 lira, maksimum kredi tutarı ise 500.000 liradır. Ziraat Bankası tarafından belirlenen arsa kredisi hizmet ücretleri:

Kredi tahsis ücreti: Yüzde 0.5

Ekspertiz tutarı: 415 lira

İpotek tesis tutarı: 118 lira

Bunların yanı sıra Ziraat Bankası bireysel kredi kullanan müşterilerine anlaşmalı olduğu Hayat Sigortaları imkânları sağlar.

Sigortadan yararlanacak bireyler için hizmet ücretleri kişinin yaşına, cinsiyetine ve alacak olduğu kredi tutarına göre değişiklik gösterir.

12 aydan 36 aya kadar uzanan vade sürecinde Ziraat Bankası'nın tahsis ettiği faiz oranı ise yüzde 1.00 olarak belirlenmiştir. 

Arsa Kredisi Kredi Kullanım Oranları

Arsa kredisi veren bankaların kullanım oranları bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Fakat oranlar genel olarak yüzde 45 - yüzde 60 arasında değişebilir.

Bu sınırların üstüne çıkan bankalar mevcut olmakla birlikte sadece bu sınırlar dâhilinde kullanım veren bankalar da vardır.

Kullanım oranları alınacak olan arsanın ekspertiz (uzman incelemesi) değeri üzerinden hesaplanır.

Yani, arsa kredisi alacak olan birey, yüzde 55 oranında kullanım veren bir banka üzerinden kredisini aldığında arsanın ekspertiz değerinin sadece yüzde 55'ini TL karşılığı alabilmektedir.

Örnek vermek gerekirse, 100 bin liralık bir arsa için 55 bin lira kredi kullanılabilir. Bunların yanı sıra arsa kredisi vadeleri de bankadan bankaya değişiklik gösterebilen bir unsurdur. Burada alt sınır 36 ay olmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER