banner53

Ziraat Bankası'ndan Ortak Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası, konutu ortak almak isteyen ve en fazla 5 kişiye kadar ortak konut kredisi kullandırıyor. Peki ortak konut kredisi kullanım şartları nedir? Faizi ne kadar?

Ziraat Bankası'ndan Ortak Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası konut kredisi taksitlerini tek başına ödemekte güçlük çeken müşterilerine taksitlerini bölüşerek ortak ev sahibi olabilme fırsatı sunuyor. Banka ortak konut kredisi ürünü için en az 2 en fazla ise 5 kişiye kadar kredi kullandırıyor.

15 yıla kadar vade imkanı sunulan kredi ürününde konutun ekspertiz değerinin en fazla yüzde 90’ına kadar kredi sağlıyor. Kredi vadesi boyunca krediye konu gayrimenkul üzerine ipotek tesis ediliyor. Ayrıca gerekli görülmesi halinde banka ek teminat talep edebiliyor. Ziraat Bankası konut kredisine ek olarak hayat, konut ve deprem (DASK) sigortasının banka tarafından yapılmasını zorunlu tutuyor.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ

Ziraat Bankası sıfır konutlar için yüzde 0.79 faiz oranı sunsa da ortak konut kredisi için faiz oranlarını yüzde 0.94 olarak uyguluyor. Ziraat Bankasının ilgili kredi ürününün yıllık maliyet oranı yüzde 14 seviyesinde yer alıyor. Ayrıca kredi BSMV ve KKDF masraflarından muaf tutuluyor.

KREDİ HESAPLAMA

Ziraat Bankası’ndan ortak konut kredisi ürünü dahilinde 10 yıl vadede 300 bin lira tutarlı kredi için konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık taksit tutarları yaklaşık 4.200 lira oluyor. Kredinin toplam geri ödeme miktarı ise 504 bin liraya karşılık geliyor. Söz konusu kredi iki kişi kullanıldığında kişi başına düşen aylık ödeme 2.100 lira olurken, kişinin yapacağı toplam geri ödeme 252 bin liraya denk geliyor.

MASRAFLAR

Ziraat Bankası konut kredisi kapsamında uygulanan zorunlu DASK kapsamında ortalama 50 lira, hayat sigortası kapsamında ortalama 100 lira ve konut sigortası kapsamında ortalama 180 lira masraf alıyor. Banka sigortalar haricinde 130 lira ipotek tesis ücreti ve en az 573 lira ekspertiz ücreti uyguluyor.

Kredi Pazari

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020, 14:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER