Yüksek Faiz Tüm Sektörleri Etkiliyor!

TESK Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, özel bankalardan, konut kredisi faizlerini kamu bankaları gibi düşük tutmalarını istedi. Palandöken, konut kredi faizlerinin yüksek olmasının, inşaat sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerde daralma meydana getirdiğini belirtti.

Yüksek Faiz Tüm Sektörleri Etkiliyor!

KONUT SATIŞLARINA FAİZ FRENİ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yazılı açıklamasında, konut satışlarının azalmasının kredi faizlerinin yüksek olmasına bağlı olduğunu belirtti.

Bankaların konut kredisini ödeyemeyen vatandaşların evini almak yerine, alacaklarını yapılandırma ile tahsil etmesi gerektiğini ifade eden Palandöken, özel bankalardan, konut kredisi faizlerini kamu bankaları gibi düşürmelerini istedi.

"YÜKSEK FAİZLER SADECE KONUT SEKTÖRÜNÜ DEĞİL TÜM SEKTÖRLERİ ETKİLİYOR"

Palandöken, kamu bankalarının 1,45’lerde seyreden faiz oranının özel bankalarda 2,50’ye kadar ulaşabildiğine dikkati çekerek, konut kredi faizlerinin yüksek olmasının, inşaat sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerde daralma meydana getirdiğini belirtti. Palandöken, "Özel bankalar kamu bankaları gibi faizleri düşürerek, müteahhitler de konut stokunun azalması için konut fiyatlarını aşağı çekerek elini taşın altına koymalı” ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2019, 06:21
YORUM EKLE