Sıfır Konut için Verilen Düşük Faizli Kredinin Şartları Neler?

4 kamu bankası Ziraat Bankası, Ziraat Katılım, VakıfBank ve HalkBank sıfır konut satışlarını desteklemek için ilk defa satılacak daireler için konut kredisi faizlerini yüzde 0.79’a indirdi. Peki yüzde 0.79 faizli konut kredisi şartları neler?

Sıfır Konut için Verilen Düşük Faizli Kredinin Şartları Neler?

İlk olarak geçtiğimiz yılın son günlerinde Hazine ve Maliye Bakanının müjdelediği konut kredisi faiz indirim kampanyası yeni yıl itibariyle devreye girdi. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Katılım bankaları ilk kez satılacak daire ve projelere özel faizlerini 20 puan düşürdü.

Bankalar konut üreticisi müteahhitler ya da yüklenici firma tarafından ilk kez satışa konu edilen sıfır konutlardan satın alınması şartı ile 1 milyon liraya kadar yüzde 0,79 faiz oranı ile üzerinde olan tutarlardaki talepler için ise aylık yüzde 0,99 faiz oranları ile kredi kullandırıyor. Aynı zamanda azami olarak 15 yıla dek vade süresi uygulanıyor.

Sıfır konut projelerine kredi kazandırılabilmesi için müteahhit veya proje sahibi firmanın projenin en az yüzde 75’inin tamamlamış olması gerekiyor. Bitmiş projelerin kez kez satışında da kullanılan kredi konut değerinin en fazla yüzde 80’ine kadar kullanılabiliyor.

KREDİ HESAPLAMA

Kamu bankalarından sıfır konut için 500 bin lira tutarda ve 15 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık taksitleri yaklaşık 5.200 lira oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi de 939 bin liraya karşılık geliyor.

KrediPazari

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2020, 12:08
YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc