banner53

Özel Bankalarda Faiz İndirimi Devam Ediyor

5 kamu bankasının konut kredisi faiz oranları 0,99 çekmesinin ardından özel bankalardan da neredeyse her gün faiz indirimi haberleri gelmeye başladı

Özel Bankalarda Faiz İndirimi Devam Ediyor

ÖZEL BANKALARDA EN DÜŞÜK FAİZ 1,36

Milliyet'te yer alan habere göre, özel bankalarda en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.47 iken, bu oran yüzde 1.36 seviyesine kadar geriledi. Garanti Bankası'nın güncel konut kredisi faiz oranı yüzde 1,36 seviyesine indi.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın faiz indirimi için 10 gün önce yaptıkları açıklamaya göre, kredi başvurusunda bulunan kişi sayısının bir haftada 34 bini geçmişti. Ayrıca, toplanan konut kredisi başvurularının toplam tutarının 6 milyar liraya ulaşmıştı.

KREDİ HESAPLAMA

Özel bankaların daha önceki faiz oranıyla 120 ay vadede 100 bin liralık kredinin taksidi 1.790 lira iken, mevcutta taksit tutarı 1.680 liraya kadar düştü. 300 bin liralık kredide ise aynı vadede yüzde 1.36 faiz ile aylık 5 bin 50 lira taksit ödenirken, yüzde 1.47 faiz oranı ile 5 bin 350 lira taksit ödeniyordu.

FAİZ İNDİRİMİYLE GELEN SATIŞ SONUÇLARI EYLÜL'DE ORTAYA ÇIKACAK

Faiz indiriminin, ipotekli konut satışı olarak bilinen banka kredili satışlara olan etkisi, Eylül ayında açıklanacak konut satış verilerinde ortaya çıkacak. Asıl etki Eylül ayı konut satışlarında yüzünü gösterecek. Son çeyrekte konut satış verilerinin hızlı bir artışla, geçen yıla yakın bir rakamla yılı kapatması bekleniyor.

Faizlerdeki gevşeme yatırımcılarğın yeniden gayrimenkule yönelmesini sağlıyor. Sektör temsilcileri, gayrimenkul fiyatlarının, artan maliyetlere nazaran düşük kaldığını, bu nedenle alım için cazip bir süreç yaşandığını belirtiyor. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, kamu bankalarının konut kredisinde aylık faiz oranlarını yüzde 0.99’a çekmesinin etkilerinin gelecek ay daha net bir şekilde görülebileceğini ifade etti.

ÖZEL BANKALAR DA İSTER İSTEMEZ FAİZ İNDİRİCEK

Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, Merkez Bankası’nın özel bankaların kredi verme oranında düşüş olduğu saptamasını hatırlatırken, mevcut mevduatların yavaş yavaş kredi kullandırmaya dönebileceğini dile getirdi.

Akbalık, “Geçmiş yıllara göre düşen kredi kullandırma oranı, bankalara bir likidite oluşturdu. Piyasalar biraz daha stabil hale gelince bankalar da mevcut koşullara uyum sağlıyor. Kamu bankaları 0.99 ile kredi verirken, 1.70 ile para satmak mümkün olmaz. Bu nedenle özel bankalar da yeni bir pozisyon alıyor. 0.99’un biraz üzerinde kredi vermeye devam edecekler. Piyasa önemli bir canlanma yaşıyor.” 

KONUT KREDİSİNDE GÜNCEL FAİZ ORANLARI

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2019, 12:10

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER