banner53

Merkez Bankası Faizleri Düşürecek mi?

Merkez Bankası'nın bu hafta açıklayacağı politika faiz toplantısından beklentiler değişkenlik gösteriyor. İndirim beklemeyen kuruluşlarda bulunurken en yüksek beklenti 150 baz puan seviyesinde.

Merkez Bankası Faizleri Düşürecek mi?

kredipazari'nda yer alan habere göre, Merkez Bankası'nın bu haftaki toplantısında politika faizinde değişiklik beklemeyen de var, 150 baz puanlık indirim bekleyen de kuruşların beklentileri şu şekilde;

Merkez Bankası Eylül ayı toplantısında politika faizini 325 baz puan indirerek yüzde 19.75'ten yüzde 16.50'ye indirmişti. Öte yandan TCMB Başkanı Murat Uysal yine geçen ay yaptığı değerlendirmede para politikasında oluşan hareket alanının önemli kısmını Temmuz ve Eylül'de önden yüklemeli şekilde kullandıklarını belirtmişti. Son dönemde Türk Lirası'nda yaşanan dalgalanma da Merkez'den beklentileri karmaşık hale getirdi.

Değişim Beklemeyenler

Citibank, Barclays ve ING, Merkez Bankası'nın değişikliğe gitmeyerek politika faizini yüzde 16.5'te tutmasını bekliyor.

75 Baz Puan İndirim Beklentisi

Morgan Stanley ve Goldman Sachs Merkez'in bu hafta faizleri 75 baz puan indirimle yüzde 16.50'den yüzde 15.75'e çekmesini bekliyor.

100 Baz Puan İndirim Beklentisi

Standard Chartered, JP Morgan Chase, HSBC, Danske Bank ve Bank of Nova Scotia Merkez'den bu hafta 100 baz puan indirim bekleyen kurumlar arasında. Bloomberg'in anketine göre 25 kurumun medyan beklentisi politika faizinin 100 baz puan indirilerek yüzde 15.50 olacağı yönünde

150 Baz Puan İndirim Beklentisi

Unıcredit ise Merkez'in politika faizlerinin 150 baz puan indirimle % 15'e düşürmesini bekliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER