banner53

Merkez Bankası Faiz İndirdi: Konut Kredisi Faizleri de Düşer mi?

Merkez Bankası bugün gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu toplantısında faiz indirim kararı aldı. Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 250 baz puan düşürerek yüzde 16,50'den yüzde 14,00'e çekti.

Merkez Bankası Faiz İndirdi: Konut Kredisi Faizleri de Düşer mi?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulundan yapılan açıklamada, "Sanayi üretimi son aylarda yüksek bir oynaklık sergilerken ana eğilim itibarıyla ılımlı artışını korumaktadır." denildi.

Kurul, enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal koşullardaki iyileşmeyle ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceğini bildirdi.

"Türk lirasındaki istikrarlı seyrin yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşulları çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici olmuştur." denilen açıklamada, "Gelinen noktada, mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmektedir." ifadelerine yer verildi.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİNDE İNDİRİM OLUR MU?

Daha önceki toplantılarda alınan faiz indirimi kararı sonrası radikal bir adımla konut kredisi faizlerini 0,99'a çeken kamu bankalarının karardan sonra konut kredisi faizlerine indirim uygulayıp uylamayacağı indirecekse ne kadar indireceği merak konusu.

Ekonomistler faizlerin 0,79'a kadar düşebileceğini düşünüyor.

KONUT KREDİSİNDE SON DURUM

24 Ekim itibariyle bankaların tabla konut kredisi faiz oranı yüzde 1.47 düzeyinde. En düşük konut kredisi faiz oranı kamu bankalarının kampanyasındaki yüzde 0.99 olmaya devam ederken özel bankalardaki en düşük konut kredisi faiz oranı da yüzde 1.07’ ye geriledi.

100 bin lira tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vade için en düşük aylık taksitleri yaklaşık 2.200 lira oluyor. Kredinin vade sonunda masraflar hariç toplam geri ödemesi ise 133 bin liraya karşılık geliyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2019, 05:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER