Mayıs Başı En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

Konut kredisi şartları bankadan bankaya değişiklik gösterse de temel alınanlar kredi notunuz ve geliriniz oluyor. Peki konut kredisi şartları nelerdir? En fazla ne kadar konut kredisi kullanabilirsiniz? Güncel konut kredisi faizleri...

Mayıs Başı En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

Konut Kredisi Kullanım Şartları

Konut kredisi alınırken öncelikler kredi notunuzun en az 1.100 olması gereklidir.

Çok fazla borcunuzun olması, önceden aldığınız kredilerin batık görünmesi, karşılıksız çekinizin olması ve kredi kartı borcunuzun düzensiz ödenmesi kredi notunuzu düşüren etkenler oluyor.

Hane halkının toplam gelirinin rutin harcamalar düşüldükten sonra kredi borcunu ödemeye yeterli olması gerekiyor.

Konut kredisi alacak kişinin 18 ile 70 yaş arasında olması isteniyor.

Konut kredisi almak için başvurduğunuz bankanın yeminli eksperi satın alacağınız gayrimenkul ile ilgili binanın kalitesi, ısınma durumu ve dış görünüşü ayrıca tapuya giderek iskanlı veya hisseli olup olmaması gibi özellikleri araştırarak bir ekspertiz raporu hazırlar.

Bu rapora göre de gayrimenkulün gerçek değeri ortaya çıkar. Bankalar konut kredisi verirken genelde kendi hazırladıkları bu eksper raporu üzerinden kredi verirler.

Yani satın almak için ödeyeceğiniz bedel ile eksper raporu arasında çok fark varsa eksper raporu kabul ediliyor.

En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilirsiniz?

Düzenli gelir yani maaş, kira ve diğer gelirlerin toplamı. Düzenli geliriniz ne kadar konut kredisi alabileceğinizi belirleyen en önemli kriter.

Bankalardan kredi alacaksanız, ev kredisi başvurusu yapacağınız evin yüzde 75 oranında çekilebilir. Bu durumda kalan yüzde 25'i ev sahibine vermeden evi satın alamazsınız.

Peşinatı ne kadar yüksek tutarsanız, ödeyeceğiniz kredi yükü de o kadar azalır.

Konut Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konut kredisi kullanacaksanız faiz oranlarının yanı sıra dosya masrafı, banka komisyonu, yıllık maliyet, kredilendirme oranı, kefil sayısı gibi etmenlere de dikkat etmenizde fayda var.

Faiz oranı tüm kredi türlerinde önemlidir fakat konut kredisi hesaplaması yaparken bilhassa önemlidir. Zira çekilen tutar yüksek ve vade süreleri uzun olduğu için, oranlar arasındaki küçük farklar bile toplam geri ödeme rakamına ciddi bir şekilde yansıyabilir.

Dolayısıyla konut kredisi hesaplamasında faiz oranları son derece önemlidir. Ayrıca ev kredisi hesaplamasında unutulmaması gereken bir diğer nokta ise peşinatın önemidir. Peşinatınız ne kadar fazla ise kullanacağınız kredinin meblağsı da o denli düşük olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi faiz oranları son derece önemlidir. Bununla birlikte konut kredilerinde vade süresi de çok önemlidir. Zaten faizin oranını, belli bir ölçüde bu vade süresi belirler.

Yani ödeyeceğiniz taksit sayısı ne kadar çok olursa faiz oranı o kadar yüksek olur. Örnek verecek olursak 60 ay vadeli bir konut kredisi ile 120 ay vadeli bir ev kredisi için ödeyeceğiniz tutar aynı olmayacaktır.

Şunu asla unutmayın; sizin için en uygun konut kredisi, faiz oranı en düşük olan değil, bütçenizi en az yoran konut kredisidir.

Maaşa Göre Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilirsiniz?

Konut kredisi, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) ve Banka Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) vergilerinden muaf olan bir kredi türüdür.

Bu vergilerden muaf olmasından dolayı ödenen faiz oranları da diğer kredi türlerine göre yüzde 20 oranında bir indirim söz konusudur.

Bundan dolayı ihtiyaç ve taşıt kredilerine göre daha uygun bir kredi türüdür. Maaşınızı göre konu kredisi hesaplanırken maaşınızın yüzde 50'si aylık ödeyebileceğiniz konut kredisi taksidini verir.

120 Ay Vadeli 200 bin Liralık Konut Kredisi Taksit Hesaplama

Vakıfbank

Toplam Maliyet: 402.096 lira

Faiz Oranı: Yüzde 1.32

Aylık Taksit: 3.330 lira

Ziraat Bankası

Toplam Maliyet: 410.573 lira

Faiz Oranı: Yüzde 1.37

Aylık Taksit: 3.405 lira

Halkbank

Toplam Maliyet: 412.761 lira

Faiz Oranı: Yüzde 1.38

Aylık Taksit: 3.436 lira

Akbank

Toplam Maliyet: 414.368 lira

Faiz Oranı: Yüzde 1.39

Aylık Taksit: 3.436 lira

İş Bankası

Toplam Maliyet: 434.654 lira

Faiz Oranı: Yüzde 1.50

Aylık Taksit: 3.604 lira

Garanti BBVA

Toplam Maliyet: 434.654 lira

Faiz Oranı: Yüzde 1.50

Aylık Taksit: 3.604 lira

Yapı Kredi

Toplam Maliyet: 434. 680 lira

Faiz Oranı: Yüzde 1.50

Aylık Taksit: 3.604 lira

QNB Finansbank

Toplam Maliyet: 445.811 lira

Faiz Oranı: Yüzde 1.56

Aylık Taksit: 3.697 lira

ING Bank

Toplam Maliyet: 451.437 lira

Faiz Oranı: Yüzde 1.59

Aylık Taksit: 3.744 lira

Denizbank

Toplam Maliyet: 469.180 lira

Faiz Oranı: Yüzde 1.68

Aylık Taksit: 3.886 lira

ICBC

Toplam Maliyet: 472.330 lira

Faiz Oranı: Yüzde 1.70

Aylık Taksit: 3.918 lira

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2021, 10:17
YORUM EKLE