banner53

Kredi Yapılandırma Yeni Dönem Başlıyor

Ekonomi alanında önemli düzenlemeler kapsayan Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Kanunla beraber kredi yapılandırmalarında yeni dönem başladı.

Kredi Yapılandırma Yeni Dönem Başlıyor

KREDİ YAPILANDIRMADA YENİ DÖNEM

kredipazari'nda yer alan habere göre, Türkiye'de faaliyette bulunan bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri ve finansman şirketleri ile diğer finansal kuruluşlarla kredi ilişkisinde bulunan ve BDDK'ca çıkarılan yönetmeliğe göre hazırlanan Çerçeve Anlaşmalar'da belirlenen borçlular, bu kuruluşlar tarafından kullandırılmış olan kredileri yeniden yapılandırmaya tabi tutulabilecek.

Finansal yeniden yapılandırmalara ilişkin usul ve esaslar yönetmelik hükümleri çerçevesinde hazırlanan Çerçeve Anlaşmalar ile belirlenecek. Bu hükümler, 2 yıl süreyle uygulanacak. Süreyi 2 yıl daha uzatmaya Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

VADE UZATMA, FAİZ İNDİRİMİ..

Finansal yeniden yapılandırmalarda; kredilerin vadelerini uzatmak, kredileri yenilemek, ilave kredi vermek, anapara, faiz, temerrüt faizi, gecikme cezaları ve kar payları ile kredi ilişkisinden doğan diğer her türlü alacağı indirmek, bunlardan kısmen veya tamamen vazgeçmek mümkün olacak.

Düzenleme uyarınca yapılacak teminat azaltma, anapara ve diğer alacaklardan vazgeçilerek kayıttan düşme yahut benzer işlemlerle kredilerin yeniden yapılandırılması Bankacılık Kanunu ile düzenlenen zimmet suçunu oluşturmayacak.

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER